Éra Mečiara akoby sa neskončila. Stále existujú ľudia s nastavením „vyhráš voľby a môžeš všetko“. Osobnosti reagovali na Mečiarove amnestie

    0
    Vladimír Mečiar (Autor: SITA)

    Bývalý predseda vlády Vladimír Mečiar v roku 1998 využil svoje právomoci ako vtedajší zastupujúci prezident Slovenskej republiky a udelil amnestie za trestné činy súvisiace s únosom syna prvého slovenského prezidenta Michala Kováča. Mnohí tieto amnestie považujú za nemorálne a ani po uplynutí už skoro dvoch desaťročí sa nenašlo dosť poslancov, ktorí by v parlamente zahlasovali za ich zrušenie.

    Spravodajský portál HNonline.sk priniesol vyjadrenia známych tvárí slovenského spoločenského života, ktoré sedeli v akejsi porote HNtelevízie a vyjadrovali sa k tomu, či by tieto amnestie mali byť zrušené. Ako hovorí prezident klubu reklamných agentúr Slovenska Róbert Slovák, Mečiarove amnestie považuje za desivú ukážku znásilnenia spravodlivosti a toho, čoho sú politici schopní, ak sú prepojení aj s inými záujmami, až zločincami. „Čo je ešte hroznejšie, je to, že éra Mečiara ako keby stále neskončila tým jeho odchodom,“ približuje Slovák a pokračuje, „ale takí tí malí Mečiarovia a noví Mečiarovia, ktorí akože disponujú nejakým rovnakým mentálnym nastavením a v duchu hesla, že keď vyhráš voľby, môžeš všetko, naďalej pracujú s podobnými metódami.“

    Herec Marián Geišberg si myslí „že je to kardinálna otázka charakteru štátu“. Podľa jeho názoru je to vec, ktorá traumatizuje túto spoločnosť. Geišberg si rovnako myslí, že udelenie amnestií bolo účelové, a preto by mali byť aj účelovo zrušené. Herec poukázal aj na fakt, že na pohrebe exprezidenta Kováča sedelo veľa ľudí, ktorí za zrušenie amnestií nehlasovali: „A preto to vytvára aj podozrenie, že či tá účelovosť tých amnestií vlastne vyhovuje asi aj dosť veľkej časti spoločnosti.“ A práve to má vypovedať o charaktere štátu.

    - Reklama -