Babiš si mädlí ruky. Krajské voľby v Česku sa skončili takto

  0
  (Autor: )

   Výsledky volieb, ktoré prebiehali v piatok a dnes a ktoré rozhodnú o tom, ako sa zmenia mocenské pomery v jednotlivých krajoch ČR, zrejme ovplyvní nízka účasť. Podľa informácií spravodajskej stanice ČT24 sa môže pohybovať len mierne nad 30 percentami.

  ČSSD premiéra Bohuslava Sobotku boli dosiaľ dominantnou politickou silou v regiónoch a v terajších voľbách obhajovali najväčší počet mandátov po tom, ako v roku 2012 zvíťazili v celkovo deviatich krajoch. V posledných voľbách boli druhou najúspešnejšou stranou s dvoma krajskými víťazstvami komunisti.

  Podobný obraz sa črtá aj vo voľbách tretiny členov Senátu, ktorých prvé kolo sa konalo súbežne s krajskými voľbami. Do druhého kola postúpili po sčítaní 80 percent hlasov politici z ANO v 16 obvodoch, zhodne deväť zástupcov budú mať v druhom kole ČSSD i KDÚ-ČSL, v štyroch obvodoch hnutie Starostovia a nezávislí, v troch ODS a TOP 09 a v jednom komunisti.

  Českí voliči rozhodujú každé dva roky o tretine z 81 kresiel v Senáte. Mandát členov hornej komory Parlamentu ČR je šesťročný. Doposiaľ mali najviac senátorov, 33, sociálni demokrati a Sobotka sa vyjadril, že za úspech by považoval, keby si ČSSD udržala najsilnejší klub v Senáte. ANO má zatiaľ štyroch senátorov.

  Druhé kolo senátnych volieb sa uskutoční 14. a 15. októbra.

  - Reklama -