Boris Kollár o referende v Maďarsku: Voliči ukázali, že…

  0
  Boris Kollár. (Autor: pk)

  “Myslím si, že 50-percentné kvórum potrebné na platnosť referenda je vysoké ako v Maďarsku, tak aj na Slovensku. Aj preto teraz predkladáme návrh zákona na zníženie kvóra platnosti na 30 percent,” avizoval.

  Nedeľňajšie referendum o utečeneckých kvótach v Maďarsku bolo neplatné vzhľadom na nízku účasť, hoci sa drvivá väčšina zo zúčastnených voličov vyslovila proti povinnému prerozdeľovaniu utečencov v EÚ. Ukazujú to neúplné oficiálne výsledky sčítania, ktoré v noci nadnes zverejnila volebná komisia.

  Z výsledkov sčítania 99,98 percenta odovzdaných hlasov vyplýva, že stanovisko maďarskej vlády proti kvótam podporilo viac ako 3,25 milióna voličov, teda 98,3 percenta tých, ktorí odovzdali platné hlasy. Účasť na referende však dosiahla 43,9 percenta – a po odpočítaní takmer štyroch percent neplatných hlasov dokonca len 40,1 percenta. Aby bolo hlasovanie platné, muselo viac ako 50 percent maďarských voličov odovzdať platné hlasy.

  Obyvatelia Maďarska sa v referende vyjadrovali k otázke: “Ste za to, aby EÚ mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?”


   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu