Americký černošský raper vo svojej piesni vyzýva: Okrádajte bohatých. Reakcie nenechali na seba dlho čakať

  0
  Autorom piesne je interpret YG (Autor: Facebook, YG)

  Po dvoch rokoch opäť v mediálnej žiare reflektorov a s oveľa väčším dosahom. Zďaleka však nie pre kvalitu diela.

  Americký hip-hopový spevák YG (vlastným menom Keenon Daequan Ray Jackson) nahral v roku 2014 pieseň, v ktorej navádza svojich „gangsterských kamarátov“ na vykrádanie obydlí amerických Číňanov.

  Aj rasizmus, aj kriminalita

  Skladba Meet the flockers má 2,5 minúty a okrem toho, že navádza na trestný čin, má očividne aj rasistický podtón.

  Samotný klip zobrazuje duo mladých vlamačov, ako si vytipuje konkrétny dom bohatej čínskej rodiny a postupne imaginárnym obetiam kradne ich rodinné cennosti a majetky.

  V texte sa o. i. spieva: „Najprv si vytipuj dom a skontroluj miesto, nájdi si štvrť, kde bývajú Číňania, lebo tí stále neveria na bankové účty. Ďalej si zožeň auto a parťákov – niekoho, kto zazvoní pred dverami a urobí, čo treba.“

  Predmetný videoklip. Zdroj: YouTube

  Zmienka, že Číňania ´neveria na bankové účty´ referuje, že cenné veci prechovávajú stále doma a sú preto vhodným cieľom na vlámanie. 

  Zámer interpreta je jasný. Ak by to aj bolo z jeho strany myslené zo žartu, vtipne by celá záležitosť rozhodne nevyznievala.

  Napokon, dokumentujú to aj čísla, respektíve komentáre pod samotným videom. Skladbu videlo doposiaľ vyše 269-tisíc ľudí, pričom symbol palca nadol dalo piesni vyše 14-tisíc ľudí, čo je oproti 836 pozitívnym reakciám jasný nepomer.

  Klip rozdúchal vášne

  Pobúrenie a poriadne ostré reakcie badať aj z príspevkov diskutujúcich prispievateľov.

  „Ďalší komentár ani nie je potrebný. Potrebujeme zbrane. Pokiaľ prídu, postrieľať ich všetkých,“ netají sa krajným riešením prispievateľka Isabella Z.

  „Chudoba je základom kriminality. A vo väčšine prípadov je lenivosť základom chudoby,“ napísala pre zmenu istá žena Xu.

  Iný prispievateľ pod menom Jerry Kim spomenul aj neslávne známe pouličné nepokoje v Los Angeles z roku 1992: „Užili sme si boje proti vám v roku 1992, teraz chceme ďalší zápas – vaši ázijskí Američania.“

  Mimochodom, práve z okrajovej štvrte Los Angles pod názvom Compton pochádza 26-ročný YG. Táto štvrť je husto obývaná chudobnou černošskou populáciou a patrí medzi najnebezpečnejšie v celých Spojených štátoch.

  Navyše aj sám interpret je bývalým zlodejom a vlamačom,  pričom o svojej minulosti nemá problém otvorene hovoriť. 

  Obal albumu My Krazy Life interpreta takisto práve nezobrazuje ako ctihodného občana. Zdroj: Facebook/YG

  Ako spomína portál China Daily, rozruch spôsobilo medzi tamojšou komunitou vlámanie do domu čínskej rodiny v štáte Georgia pred  pár týždňami.

  Petíciu za stiahnutie piesne podpísalo od 21. septembra už viac než 38-tisíc signatárov cez sekciu s názvom We the people, ktorú má na svojej webovej stránke Biely dom. 

  Pokiaľ počet signatárov dosiahne hranicu 100-tisíc, vláda bude musieť do mesiaca odpovedať.

  - Reklama -