“Sme zjednotení a ideme za jedným cieľom, stále trváme na deklarácii, ktorá je,” uviedol dnes predseda OZPŠaV Pavel Ondek. Školské organizácie chcú zároveň iniciovať stretnutie s premiérom, ministrami školstva a financií k problémom v školstve.
“Očakávame druhé kolo kolektívneho vyjednávania. Pokiaľ nebudú naplnené požiadavky, ktoré jednak išli cez KOZ, ale aj ktoré sú súčasťou deklarácie, tak je možné že bude vyhlásený protest,” dodal Ondek s tým, že krajným prostriedkom je štrajk. K protestom by sa pripojili aj vysoké školy. “Vyzerá to tak, že školy sú jednotné, takže by som nerozdeľoval základné a vysoké,” doplnil Karol Mičieta zo Slovenskej rektorskej konferencie.
Školskí odborári išli do rokovaní o kolektívnej zmluve s 25-percentným navýšením platov. To však neprešlo cez KOZ, ktorá navrhuje desaťpercentné zvyšovanie platov. Podľa Vladimíra Crmomana zo Slovenskej komory učiteľov ani desaťpercentné navýšenie nie je dostatočné. “To, čo je adekvátne, je to, čo obsahuje deklarácia vo všetkých bodoch. Nielen čo sa týka platov pedagogických odborných zamestnancov, aj nepedagogických, takisto navýšenia rozpočtu. Za všetkými bodmi stojíme,” zdôraznil dnes Crmoman. Peniaze na riešenie problémov v školstve tu podľa jeho slov sú. “Je tu dostatok financií na to, aby boli vyriešené základné problémy v školstve, vede a takisto splnené požiadavky nevýrobných zväzov,” dodal.
V deklarácii zástupcovia odborov a stavovských organizácií v školstve žiadajú napríklad do konca roka 2017 previesť kompetencie v oblasti riadenia a financovania verejných škôl a školských zariadení výlučne do pôsobnosti ministerstva školstva. V oblasti financií zas navrhujú, aby do konca nasledujúceho volebného obdobia išlo do školstva najmenej šesť percent HDP.
Narásť majú podľa školských organizácií aj platy učiteľov, a to tak, aby do konca roku 2020 boli na úrovni minimálne 80 percent platu iných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov. Potrebné je preto od 1. januára 2017 zvýšiť platy pedagogických a odborných zamestnancov o 25 percent a v ďalších rokoch každoročne o desať percent. Taktiež žiadajú, aby tarifný plat v prvej platovej triede a v prvom platovom stupni nepedagogických zamestnancov začínal každoročne aktualizovanou úrovňou minimálnej mzdy.
V oblasti vysokého školstva navrhujú, aby sa pripravila dlhodobá koncepcia rozvoja vysokého školstva na Slovensku. Financovanie verejných vysokých škôl z verejných zdrojov by sa každoročne malo zvýšiť o 60 miliónov eur. Taktiež navrhujú zvyšovať platy, a to tak, aby plat začínajúceho vysokoškolského pedagóga dosiahol najmenej úroveň 1,7 násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.