Šok ohľadom volieb v Rakúsku: Toto by ste asi nečakali

  0
  Rakúske prezidentské voľby. (Autor: Hans Štembera)

  Pôvodne sa mali voľby konať 2. októbra. Pre technické problémy s volebnými obálkami určenými na korešpondenčné hlasovanie sa však už definitívne odložili na 4. decembra, ako už pred časom rozhodol minister vnútra Wolfgang Sobotka.

  Zároveň sa rozšíri zoznam voličov, aby mohli budúcu hlavu štátu voliť aj občania, ktorí v deň volieb dovŕšia 16 rokov.

  V druhom kole hlasovania sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z jarného prvého kola – bývalý predseda Zelených Alexander Van der Bellen a člen pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer.

  Rozšírenie volebného práva aj na šestnásťročných okomentovala na sociálnej sieti česká advokátka Klára Samková. Najprv zhrnula, čo sa vlastne stalo. Prvé voľby boli neplatné, pretože boli sfalšované, druhé voľby boli odložené, pretože boli technicky nepripravené. V tretích voľbách sa zmenil elektorát. „Pretože pri tom pôvodnom sa museli tie voľby sfalšovať, aby vyhral ten ,pravý‘, a teraz, keď už by to s tým falšovaním nebolo také jednoduché, nezostáva nič iné, len zaútočiť na najslabšie kusy – teda tých, ktorí nikdy nevolili, nemajú s tým žiadne skúsenosti a dajú sa (aspoň podľa názoru tých, ktorí im to umožnili) najľahšie ovplyvniť v prospech ,žiaduceho‘ kandidáta,“ napísala Samková.

  Dúfa, že sa u rakúskej mládeže prejaví to, čo je mládeži vlastné: extrémny zmysel pre spravodlivosť. „A dúfam, že pochopia, že tí, ktorí sa zdajú, že s nimi hrajú ,fér‘, sú pekní pokrytci a podporu si nezaslúžia,“ dodala s tým, že čisto z právneho hľadiska je to „samozrejme, hovädskosť najväčšieho kalibru“.

  Celé znenie príspevku Kláry Samkovej na jej facebookovom profile:

  Předpokládám, že je vše jasné, co se děje, když dojde k tomuto posunu:

  1) První volby neplatné, protože zfalšované

  2) Druhé volby odložené, protože technicky nepřipravené

  3) Třetí volby: změněný elektorát, protože ten při tom původním se musely ty volby zfalšovat, aby vyhrál ten “pravý” a teď, když už by o s tím falšováním nebylo tak snadné, nezbývá nic jiného než zaútočit na nejslabší kusy – tedy ty, kteří nikdy nevolili, nemají s tím žádné zkušenosti a dají se (alespoň dle názoru těch, kteří jim to umožnili) nejsnáze ovlivnit ve prospěch “žádoucího kandidáta.

  Převelice doufám, že se u rakouské mládeže projeví to, co je mládeži vlastní: extrémní smysl pro spravedlnost. A doufám, že pochopí, že ti, kteří se zdají, že s nimi hrají “férovku” jsou pěkní křiváci a podporu si nezaslouží…

  P.S. Z hlediska čistě právního to samozřejmě je hovadskost prvního řádu…

  - Reklama -