Kompromisy a obnovenie dôvery alebo rokovanie pokrytcov o pseudohodnotách? Takto vidia samit politici

  0
  Neformálny summit v Bratislave (Autor: TASR)

  Bratislava sa na jeden deň stala hlavným mestom Európy. Hostíme politické špičky európskeho kontinentu na neformálnom samite v našom hlavnom meste. Pri tejto príležitosti sa o slovo hlásia aj viacerí slovenskí politici, ktorí majú potrebu vyjadriť sa a komentovať túto nečakanú, no podľa slov prezidenta republiky Andreja Kisku veľmi očakávanú udalosť.

  Je to o kríze dôvery a sebadôvery

  Hlava nášho štátu sa na sociálnej sieti s občanmi Slovenska podelila o to, že pri spoločnej večeri s najvyššími predstaviteľmi Európskej únie, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok, zdôraznil, „že sa musíme sústrediť na veci, ktoré nás spájajú, a vyvarovať sa všetkých návrhov a riešení, ktoré by vyvolali medzi ľuďmi negatívne emócie“. Podľa jeho názoru si treba definovať jasné body, ktoré nás spájajú, a to bezpečnosť, ochrana a kontrola hraníc Schengenu.

  Prezident nezabúda ani na problémy, ktoré má každá krajina, a preto nie je výnimkou ani samotná Únia. „Ale myslím si, že dnes ide hlavne o krízu dôvery a sebadôvery,“ vyjadril sa na sociálnej sieti a pokračoval, „a faktom je, že dôvera, a hlavne sebadôvera sú veľakrát dôležitejšie ako písané dohody.“ V závere svojho príspevku vyjadril jedno želanie, a to: „Aby bratislavský samit odštartoval obnovenie dôvery. Naša spoločná Európa nám za to stojí.“

  Zdroj: Facebook/Andrej Kiska

  Ja vám poviem, prečo vám občania už nedôverujú

  Presne opačné nálady, aké sa snažil vysielať prezident, vysiela poslanec hnutia Sme rodina Milan Krajniak, ktorý rovnako ako Kiska zverejnil na sociálnej sieti video. V ňom poukazuje na to, aké „šťastie“ to je pre občanov Slovenska, keď je všetko pre samit uzavreté. Toto všetko robia preto: „Aby sa v Bratislave poradili o tom, prečo občania prestali dôverovať tým takzvaným štandardným politikom, “ hovorí v úvode svojho videa posledný križiak a dodáva, „tak ja vám to poviem, prečo im prestali dôverovať.“

  „Preto vám nedôverujú občania vašich krajín, pretože ste absolútni pokrytci,“ tvrdí zostra a pokračuje, „keď ide o vašu bezpečnosť, urobíte všetko možné aj nemožné, aby ste sa mohli cítiť bezpečne.“ Svoje tvrdenie približuje na situácii, ktorá nastala napríklad teraz v hlavnom meste, že obmedzili slušných občanov na pohybe. „Ale keď ide o vaše nejaké pseudohodnoty, vtedy to občania musia vydržať, vtedy musia riskovať, vtedy nie ste predvídaví,“ vyratúva európskym špičkám Krajniak. „Hanba vám, páni Junckerovia, Merkelové, Schulzovia, páni Ficovia. Hanba vám,“ uzatvára.

  Zdroj: Facebook/Posledný križiak Milan Krajniak

  Spoločné riešenia rovná sa spoločné kompromisy

  K samitu sa vyjadruje aj podpredseda parlamentu a predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Ten sa nádeja, že najvyšší zástupcovia členských krajín EÚ využijú túto unikátnu šancu a dohodnú sa aspoň na niektorých riešeniach z mnohých problémov, ktoré trápia spoločnú Európu. „Na dosiahnutie spoločných riešení potrebujeme urobiť kompromisy všetci,“ napísal.

  Zdroj: Facebook/Béla Bugár

  V debate o reforme EÚ by sa nemali uvádzať hlúposti novinárov a politikov

  Samit ako príležitosť na túto tému vníma aj vyhodený poslanec od Kollára Peter Marček. „Na Slovensku – ale nielen u nás – je módou nadávať na bruselských byrokratov. Málokto sa však pokúša občanom vysvetliť, aký obrovský význam má pre Slovákov spoločný trh a výhody, ktoré pre nás z toho plynú,“ píše na Facebooku. Svoje tvrdenie stavia na príklade vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie. Podľa jeho slov odhlasovanie brexitu zvládli Briti rýchlo, no teraz sa im už do toho veľmi nechce a hľadajú riešenie, aby si pre seba uchovali čo najviac toho, čo im Európska únia dáva.

  „V debate o reforme EÚ by sa nemali uvádzať hlúposti novinárov a politikov o banánoch, zakrivených uhorkách alebo žiarovkách, ale zásadné problémy, ktoré nám z Bruselu rušivo zasahujú do života a nezlepšujú, ba skôr ho komplikujú,“ tvrdí a dodáva, že súhlasí s tým, aby EÚ podstúpila obrat.

  Zdroj: Facebook/Peter Marček

  - Reklama -