Exšéf tajných služieb priznal farbu. Odcudzené vozidlá a krádeže zbraní. Kto za tým stoji?

  0
  Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

  Ako informovala agentúra DPA podľa guvernéra provincie Badachšán Fajsala Bogzada došlo aj ku krádežiam ľahkých i ťažkých zbraní. Bogzad okrem toho uviedol, že existuje riziko, že toto vojenské vybavenie už bolo nepriateľom použité v bojoch proti miestnym bezpečnostným zložkám. Apeloval preto na zahraničné jednotky v Afganistane, aby pomohli pri ničení tohto vojenského materiálu.

  Krádeže výzbroje a automobilov určených pre afganské ozbrojené sily príslušníkmi Talibanu hlásia aj z iných provincií krajiny. Na sociálnych sieťach sa potom objavujú fotografie talibov pózujúcich v blízkosti ukradnutých terénnych vozidiel typu Humvee či raketometov.

  Bezpečnostný expert, ktorý si neželal byť menovaný, pre DPA uviedol, že väčšina áut a výzbroje sa dostala do rúk talibov počas ich útokov na kontrolné stanovištia vládnych síl. Tie kontrolu nad nimi zvyčajne veľmi rýchlo získajú späť, ale vojenské vybavenie tam už chýba.

  Charles Cleveland, hovorca v Afganistane pôsobiacej vojenskej misie vedenej NATO, uviedol, že vďaka ukradnutým obrneným vozidlám typu Humvee sú talibovia ľahko rozpoznateľní. 

  - Reklama -