streda, 1 decembra, 2021
5.5 C
Bratislava
ÚvodArénaNie Smer, ale SDKÚ? Okolo pozadia polepšovne hrôz sa vynárajú nové skutočnosti

Nie Smer, ale SDKÚ? Okolo pozadia polepšovne hrôz sa vynárajú nové skutočnosti

Lavína sa spustila, pričom jedinou otázkou najbližších dní zostáva, kde až sa zastaví. Prípadne koľko hláv pri tom padne.

Po prevalení obludných praktík v resocializačnom centre Čistý deň v Galante začínajú vychádzať na povrch aj ďalšie nepekné skutočnosti, ktoré pomaly dotvárajú už tak poriadne smutnú skladačku.

Vyzerá to tak, že tí, ktorí mali byť pre dospievajúcich mladých ľudí morálnymi vzormi a pedagogickou inštanciou, nemali s ľudskosťou, bohužiaľ, príliš spoločného.

Zodpovednosť za cudzie osudy

Sčasti to môže pripomínať príbeh úspešných športových hviezd, pri ktorých časom vysvitne, že dopovali. Z oslavovaných osobností sa vtedy razom stanú vyvrheli.

Podobne tak pracovníci, ktorí podávajú pomocnú ruku ľuďom v ich náročnom osobnom boji s rôznymi závislosťami, sú v očiach spoločnosti vnímaní rozhodne pozitívne. Iste, nie sú mediálne známi a nezarábajú milióny eur, sú to však akísi „skrytí hrdinovia“. 

Keď terapeuti pracujú s dospievajúcimi mladými ľuďmi, ktorí sú ešte v procese hľadania vlastnej identity a sebaformovania, zodpovednosť takýchto pracovníkov je obrovská.  

Preto ak vlastnou nezodpovednosťou pochybia, následky bývajú často katastrofálne a ďalekosiahle. Predsa len, v stávke je budúcnosť mladého človeka, ktorého psychika je krehká. 

To, že športovec spôsobí sám sebe profesionálnu samovraždu, je viac-menej spravodlivé (odhliadnuc od trénerov/sponzorov), no pri vychovávateľoch či terapeutoch sú obeťami v prvom rade klienti.

Ako v gulagu?

„Terapeuti by mali klientom vypracovať plán, ako sa vrátiť do života. Mali by sa teda snažiť najmä o to, aby sa klient čo najviac osamostatnil a postavil sa na vlastné nohy,“ vyjadrila sa pre pondelkové vydanie Denníka N psychologička Miroslava Žilinská.

Na svetlo sveta sa dostali tiež informácie, že v centre panoval tvrdý, miestami až otrocký režim. Ba čo viac, podľa svedectiev, ktoré pondelkovému vydaniu denníka Nový Čas poskytli osoby blízke centru, neboli výnimkou dokonca ani prejavy psychického a fyzického týrania!

Zbitý hokejkou

Spomína sa napríklad niekoľkohodinový trest státia na páliacom slnku. Otrasne vyznieva aj údajný trest pre mladého Róma. 

„V liste bývalého klienta centra sa tiež uvádza, že jedného mladého Róma zatvoril riaditeľ zariadenia s ďalšími zamestnancami do drevárne, kde ho bili hokejkami po pätách. Následne ho držali osamote v izbe dovtedy, kým mu nezmizli všetky podliatiny, aby neexistoval dôkaz o mučení,“ píše sa v spomínanom Novom Čase.

Hokejky sa v centre nepoužívali na hranie hokeja, lež na údajné fyzické tresty (ilustračné foto). Foto: TASR

„Resocializačné stredisko určite nemá byť väzenie,“ má jasnú predstavu o fungovaní zariadení tohto typu Žilinská.

Padali aj vyhrážky

To, že medializácia ľuďom okolo centra nevyhovuje, potvrdila aj výpoveď reportérky TV Markíza Kristíny Kövešovej. 

„Kameramana so mnou pustiť do areálu polepšovne vôbec nechceli. V kancelárii riaditeľa boli traja ľudia, ktorí sa mi vyhrážali. Agresívne na mňa kričali, že ma ako novinárku zničia. Že si už na Slovensku neškrtnem. Dokonca mi ukázali nejaké vyhlásenia, v ktorých klient a údajný svedok tvrdil, že som ich podplatila a naviedla na výpovede. Vyvíjali na mňa silný nátlak a nútili ma tie vyhlásenia nahlas čítať. Zamedzovali mojej osobnej slobode,“ povedala včera pre ParlamentnéListy.sk moderátorka, ktorá sa kauze naďalej venuje.

Finančné toky

Kapitolou samou osebe je financovanie strediska. Neziskovou organizáciou je Čistý deň iba na papieri. Veď len za posledné štyri roky sa tam pretočila suma presahujúca milión eur.

Podozrivý subjekt podporuje aj Trnavský samosprávny kraj, ktorý organizácii prenajal priestory v meste Galanta na obdobie 10 rokov za symbolickú sumu – 430 eur mesačne.

Od štátnych úradov dostáva pritom centrum za každého súdom prideleného chovanca vyše 1 000 eur.

Väčšia transparentnosť vítaná

Navyše od ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny chodili centru pravidelne dotácie. O finančnej injekcii, ktorú získal Čistý deň okľukou vďaka aktivitám zakladateľky Zuzany Mikovej, sme podrobnejšie písali vo včerajšom článku.

Viac o kauze resocializačného centra v Galante TU.

„Faktom je, že sú to dosť uzavreté spoločenstvá a vítaná by bola väčšia transparentnosť. Na rozdiel od zdravotníckych zariadení je tam oveľa nižšia miera kontroly a často tam robia aj nekompetentní ľudia. A nikdy sa nemôže vylúčiť ani možnosť zneužitia. Určite by bolo dobre, ak by tam existovala garantovaná kontrola, napríklad aj od verejnosti,“ ponúkol na margo resocializačných centier svoj názor Novému Času Ľubomír Okruhlica.

Pohoršenie mixované s hnevom

K prípadu sa verejne vyjadrilo aj množstvo politikov. Napríklad bývalá líderka a zakladateľka neparlamentnej strany Šanca Eva Babitzová navrhuje v prípade dokázania viny odstúpenie dvoch ministrov, premiéra, ako aj policajného prezidenta.

Rovnako nahnevane reagoval opozičný poslanec Igor Matovič, ktorý si na mušku vzal konkrétne ministra práce Jána Richtera, respektíve riaditeľa spomínaného centra v Galante.

Daniel Lipšic sa ako vyštudovaný právnik rozhodol právne zastupovať rodičov údajnej obete Natálie. Vo svojom obsiahlom statuse okrem iného píše: „Kto tu kryje podozrenie z rozkrádania verejných zdrojov na prevádzkovanie domu hrôzy', kde dochádza k systematickému zneužívaniu maloletých? Tento prípad nemôžeme nechať len tak. Aj naše deti sa môžu dostať na šikmú plochu drogovej závislosti a budeme potrebovať pomoc – nie zneužívanie a zastrašovanie.“

„Správanie“ zamestnancov centra poriadne zdvihlo tlak aj lídrovi strany Sme rodina Borisovi Kollárovi. Podľa neho urobili zamestnanci zariadenia v Galante z mladistvých klientok „sexuálne otrokyne, trosky a handry“.

Nie Smer, ale SDKÚ

Ako však povedal pre Parlamentné Listy náš zdroj z Galanty, spájať si Čistý deň s politickou stranou Smer, je mylné. Za organizáciou údajne stojí bývalá parlamentná strana SDKÚ.

„Organizáciu založila Tománková v roku 2000, to znamená počas prvej Dzurindovej vlády. Vtedy ešte Smer ani len nebol v parlamente. Tu v Galante všetci poznajú Tománkovej prepojenie na SDKÚ, veď je nominantkou SDKÚ v legislatívnej komisii Mestského zastupiteľstva v Galante. Svoj post počas prvej Ficovej vlády získala až dodatočne,“ uviedol zdroj ParlamentnýchListov.sk.

Ako ďalej spomína človek, ktorý nechce byť menovaný, za Čistým dňom stojí exposlanec SDKÚ Zoltán Horváth, ktorý okrem iného vlastní aj regionálnu televíziu.

„Dlhé roky rieši financovanie centra ako predseda dozornej rady,“ netají sa miestny „zasvätenec“.

Fico tvrdí, že vláda koná

Obvinenia voči vláde razantne odmietol aj premiér Robert Fico. „Skúste mi pomenovať nejaký prípad, či už išlo o tragédiu, alebo čokoľvek iné, kedy táto vláda ostala nečinná. Celý víkend som komunikoval s ministrom práce Jánom Richterom (Smer-SD), hovoril som s ním aj dnes dopoludnia. Je potrebné, aby sa preverilo, či toto súkromné zariadenie spĺňa všetky podmienky tzv. akreditácie. Minister Richter ma ubezpečil, že ak nájdu akékoľvek pochybenia, tak sa akreditácia odoberie,“ povedal premiér.

Podľa jeho slov cez víkend z objektívnych dôvodov neboli mnohí ľudia tam, kde mali byť „Hovorím najmä o samotnom zariadení, pretože ľudia boli na výlete,“ zdôraznil.

Fico tiež apeluje na maximálnu súčinnosť orgánov činných v trestnom konaní, aby sa vyšetrilo, či sa stal trestný čin alebo nie. „Dnes ráno boli významné porady na ministerstve práce, očakávam aj vyjadrenia orgánov činných v trestnom konaní. Takže považujem postup tých, ktorí sa k tejto veci majú vyjadrovať a starať sa o ňu, za absolútne štandardný,“ dodal.

Aj ombudsmanka

Prípadom údajného zneužívania dievčat v resocializačnom centre sa bude zaoberať aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorej kancelária prijala dnes v tejto súvislosti podnet. 

Podnet sa týka zaobchádzania s deťmi v tomto zariadení,“ informovala Dubovcová. Podľa nej ide o vôbec prvý podnet týkajúci sa tohto centra smerom k verejnému ochrancovi práv.

Budeme sa ním zaoberať pravdepodobne na mieste, ale aj v iných inštitúciách,“ oznámila s tým, že najprv ju bude zaujímať, aký postoj zaujme v tejto veci generálna prokuratúra, polícia a detská komisárka.  

Autor:  mr, TASR  

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 16:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img