štvrtok, 9 júla, 2020
17.6 C
Bratislava
Úvod Aréna V pražskej mešite existuje súd s právom šaría. Moslimovia, ktorí sa chceli...

V pražskej mešite existuje súd s právom šaría. Moslimovia, ktorí sa chceli začleniť, už opustili islam. A sex s deťmi … Otvorená spoveď českej exmoslimky

Ako vidíte aktuálny vývoj utečeneckej krízy?
 
Povedala by som podľa toho, ako som schopná momentálne sledovať médiá, že západná Európa ako taká už o tom prestáva informovať, pretože ten problém je stále veľmi výrazný. Relevantnejšie informácie tak dostávame skôr z lokálnych médií. Vlastne aj ten mainstream sa od toho nejakým spôsobom snaží odpútať, nevíriť, nedávať najavo, že nejaký problém vôbec je.
 
Máte pocit, že sa situácia ohľadom migrantov zlepšuje, alebo je to stále rovnaké?
 
Skôr zhoršuje, čo sa týka, dajme tomu napr. konfliktov medzi starousadlíkmi a novoprichádzajúcimi.
 
Je jasné, že je potreba pomáhať tým, ktorí utekajú pred vojnou. Veľa ľudí ale poukazuje na to, či je vyvážené aj to riziko pre Európu vzhľadom na to, že s utečencami sem prichádzajú aj potenciálni teroristi?
 
Tak pomáhať, samozrejme, byť altruista, to je veľmi pekná vec. Rovnako ako si neustále pripomíname to, že vlastne Európa vznikla na základe nejakého humanizmu. Ale človek by mal pomáhať vtedy, keď sám má nejakým spôsobom saturované svoje okolie. Najprv musíte mať zabezpečené svoje deti, partnera, rodinu a až potom môžem pomáhať ďalej. Je jasné, že pomáhať musíme. Ale keď pomáhame, tak je tiež na nás, aby sme si skontrolovali, kam tá pomoc ide, ako je využívaná a komu naozaj pomáhame. A nemyslím si, že by bolo niečo zlé chcieť nejakú satisfakciu. Nemôžeme tu mať armádu ľudí, ktorí neustále chodia s natiahnutou rukou a nie sú schopní sa napríklad ani naučiť jazyk. A áno, riziko, že s utečencami prídu aj teroristi, naozaj je. Musíme pomáhať tak, aby sme to riziko eliminovali. Ako som hovorila, rozhodne je naším právom kontrolovať, komu pomáhame.
 
Ale ono sa úplne nedá zistiť, komu vlastne pomáhame …
 
Nedá. Keď si vezmeme napríklad Saudskú Arábiu, aká je obrovská. Koľko je tu Saudov? Devätnásť. Je to údajne oficiálne číslo s tým, že sú to len muži plus to potom rastie so ženami. To sú veci, ktoré máme pod kontrolou. Ale nemáme pod kontrolou komunity v Brne, na Ostravsku, Teplice … Takže si myslím, že naša vláda by sa k tomu mala nejakým razantným spôsobom postaviť.
 
V podstate zakaždým, keď sa stane nejaký útok, či už vo Francúzsku alebo v Nemecku, ozve sa zástup politikov s tým, že to nemá s utečeneckou krízou a vlastne ani s migrantmi nič spoločné. Ako to vidíte vy?
 
Samozrejme, že má. Nedávno bol pán Konvička v Nice a jediné, čo tam pripomína ten útok, je srdiečko z kamienkov a tri sviečky. Proste si zvykáme. Ako povedal pán Schwarzenberg, musíme si na útoky zvykať. Ja si ale myslím, že rozhodne nemusíme. Nesmieme otupieť, musíme byť obozretní.
 
Čo ste hovorili na útok vo Francúzsku, keď bol zavraždený kňaz? Bolo to podľa vás vyložene symbolické?
 
Bolo to symbolické, pretože to je jednoducho islam. Keď si prečítame celý Korán a ja som ho, samozrejme, čítala niekoľkokrát aj v arabčine, tak medzi výrokmi proroka Mohameda je napísané – a neberte si neveriacich za priateľov.
 
Vy máte s moslimskou komunitou bohaté skúsenosti. Ako je to tu u nás v strednej Európe?
 
Musela som sa odsťahovať z Brna, pretože ma tam chcú zabiť. Takže si myslím, že to dokonale vypovedá o povahe islamu v Českej republike.
 
Funguje teda právo šaría v tejto komunite?
 
V mešite v Prahe funguje súd pre rodinu s právom šaría. Takže rozvody, dedičstvo a komu pripadnú deti po rozvode.
 
 
Dobre, čo to znamená v súvislosti so starostlivosťou o dieťa napríklad vo zväzku moslim a žena, ktorá konvertovala?
 
Ak by český súd prisúdil dieťa žene, muž urobí všetko pre to, aby ho nemala. A islamský súd mu to odsúhlasí.
 
Čo konkrétne urobí tento muž pre to, aby to dieťa nemala žena?
 
Únosy sú normálnym štandardným požiadavkom.
 
Ako to vidíte so začlenením a obohatením, o ktorom sa stále hovorí?
 
Tí, ktorí sa chceli začleniť, sa už dávno začlenili a v podstate opustili islam.
 
Občas sa objaví v tlači, že muži, hlavne v Nemecku, často práve z radov migrantov, obťažovali napríklad ženy, alebo aj deti na kúpalisku. Je to pre nich bežné a dá sa s tým vôbec niečo robiť?
 
Je to bežné v zmysle toho, že oni naozaj nezahalenú ženu berú ako prostitútku. Sú v tom vychovávaní odmalička. Cudná žena je pre nich tá, ktorá je zahalená a tá, ktorá je odhalená, je ľahkou korisťou, v podstate otrokyňou. Pretože ženy v islame sa delia na manželky a na otrokyne.
 
Ale ako to, že sú údajne aj prípady, keď sú obťažované deti?
 
Kedysi mi jeden jemenský lekár tvrdil, že dievčatká u nich dospievajú skôr, pretože je tam horúco. Takže niečo ako jabĺčka a už v deviatich rokoch sú schopné sexuálneho styku a môžu byť vydaté.
 
Dá sa ale s týmto ich presvedčením ohľadom žien niečo robiť?
 
Je to úplne ich presvedčenie a my tým, že vlastne svoje ženy nechránime, tak im dávame vo svojej podstate za pravdu. Že nie sme schopní sa voči tomu vymedziť a jasne povedať, že toto sa u nás nerobí a ak sa to stane, tak mať nejaké možnosti na to ich trebárs aj vyhostiť.
 
 
Proti neprispôsobivým moslimom treba podľa Bitarovej zaujať rázny postoj. Zdroj: TASR
 
Aký je váš názor na návštevu kancelárky Merkelovej v Prahe?
 
Myslím si, že jediné, čo sa o tom vedelo, je, že boli nejaké demonštrácie proti nej, a tak nejako to vyšumelo. Vlastne nie je z toho žiadny jasne hmatateľný záver.
 
Teda nie je jasné, prečo sem vlastne išla?
 
Presne tak.
 
Čo hovoríte na jej aktuálny prístup k utečeneckej kríze? Zrejme nemieni priznať, že by urobila v niečom chybu.
 
Nejaké zlyhanie? To silný politik, resp. politik, ktorý si o sebe myslí, že je silný, nerád priznáva, a tým vlastne dáva najavo svoju slabosť, pretože ide absolútne proti svojim ľuďom.
 
A čo by ste jej odkázali, čo by mala teraz robiť?
 
Priznať chybu nie je slabosť.
 
Ale má podľa vás Nemecko teraz ohľadom problémov s migrantmi nejaké východisko?
 
Ja si myslím, že sú nejaké riešenia, ale ide o to, ako veľmi budú bolieť a ako budú (ne)pekné.
 
Čo by ste navrhovali vy?
 
Jasne povedať, že to bol omyl a že sa to dá nejakým spôsobom zastaviť. Pretože ak toto neurobí, tak sa stane to, že ľudia vezmú vládu do svojich rúk. A akékoľvek riešenia zospodu sú vždy zlé – sú bolestivé, krvavé a všeobecne nepekné.
 
Myslíte si, že by mohli nastať nejaké pouličné boje?
 
To sa, čo mám informácie od ľudí, ktorí v Nemecku žijú, už stáva. Napadnutie modlitební, predajní kebabu… pretože to sú v podstate ikony islamu. Ľudia sú rozhorčení, nie je sa im, pochopiteľne, čo čudovať. Ale musíme tiež vedieť, že toto nie je riešenie.
 
Čo hovoríte na porážku Merkelovej v komunálnych voľbách?
 
Mňa to neprekvapilo. Tým len občania dali najavo, čo si myslia.
 
Autor: David Hora
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Rusko: Gubernátora Chabarovského kraja zadržali pre podozrenie z vrážd

Pre podozrenie z organizovania vrážd niekoľkých podnikateľov zadržali v štvrtok gubernátora Chabarovského kraja Sergeja Furgala. Podľa agentúry Interfax o tom informoval Vyšetrovací...

Slovinsko: Drevenú sochu Melanie Trumpovej poškodili vandali

Neznámi podpaľači v Slovinsku podpálili drevenú sochu predstavujúcu prvú dámu Spojených štátov Melaniu Trumpovú. Podľa agentúry DPA o tom v stredu informovali...

Fínsko otvára svoje hranice cestujúcim zo 17 krajín vrátane Slovenska

Fínsko od 13. júla uvoľní svoje cestovné obmedzenia pre občanov 17 európskych krajín. Rozšírený zoznam krajín, medzi ktorými sa nachádza aj Slovensko,...

USA: Kanye West tvrdí, že mu Boh povedal, aby kandidoval za prezidenta

Americký reper Kanye West verí, že mu Boh povedal, aby kandidoval za prezidenta. Oznámil to v stredu v rozhovore pre magazín Forbes,...

Francúzsko: Umelca obvinilo zo znásilnenia a sexuálnych útokov 26 žien

Parížska polícia vyšetruje prípad, v rámci ktorého 26 žien tvrdí, že ich znásilnil alebo sexuálne napadol pouličný umelec, informovala v stredu agentúra...

Analytik k policajnému zásahu: Našiel sa aktívny blbec v skupine. Každý úder jeho bagandžou môže byť smrteľný

Bratislavskí policajti zasahovali proti mužovi s nožom. Všetko bolo v poriadku, podľa  policajných informácií ho spacifikovali v centre metropoly. Lenže – na...

V USA zaznamenali viac ako tri milióny pozitívnych testov na COVID-19

Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, oznámil v stredu americký viceprezident Mike Pence. Informovala o tom...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,798 Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 297 Last updated: 9. júla 2020 - 09:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky