Začali sa predčasné parlamentné voľby v Chorvátsku

  0
  Expremiér Mikuláš Dzurinda v Chorvátsku (Autor: Reprofoto, Facebook)

  Predčasné voľby si vynútil rozpad koalície konzervatívneho Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ) a novej proreformnej strany Most po len piatich mesiacoch vládnutia. Medzi oboma stranami vypukol spor okolo obvinení z korupcie, ktorým čelil bývalý šéf HDZ a vicepremiér Tomislav Karamarko.

  Predvolebná kampaň sa podľa DPA z veľkej časti sústredila na osobné útoky medzi politikmi, pričom len malá pozornosť sa venovala konkrétnym otázkam, ako je pomalé zotavovanie chorvátskej ekonomiky.

  Prieskumy predpovedajú, že HDZ ani Sociálnodemokratická strana Chorvátska (SDP) expremiéra Zorana Milanoviča nezískajú dostatočnú podporu na sformovanie stabilnej vlády.

  Strana Most po voľbách z vlaňajšieho novembra, v ktorých na prvý “pokus” skončila tretia, rokovala o koalícii s SDP i HDZ. Očakáva sa, že aj tentoraz bude jej podpora rozhodujúca, pričom nevylúčila spoluprácu s jednou ani druhou veľkou stranou.

  Hlasy môže v dnešných voľbách odovzdať približne 3,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti zatvoria o 19.00 h SELČ. Odhady sa očakávajú krátko na to a prvé výsledky v priebehu niekoľkých hodín.

  - Reklama -