Toto ľudia nechceli počuť. Na slobode sú stále desiatky džihádistov, ktorí pripravovali parížske atentáty

  0
  Kytice pred klubom Bataclan mesiac po teroristických útokoch v Paríži (Autor: SITA)

  Potichu plánujú ďalšie krvavé jatky naprieč západným svetom. Okolo 30 až 40 ďalších bojovníkov z teroristickej organizácie Islamský štát, ktorí pomáhali s prípravami vlaňajších novembrových útokov v Paríži, je naďalej na slobode. Aj to je len oficiálne číslo.

  Podľa najnovších zistení americkej spravodajskej stanice CNN malo byť novembrové vraždenie ešte oveľa masívnejšie.

  A čo je horšie, tajné, respektíve spravodajské služby prídu často na teroristov neskoro, prípadne ľahkovážne pochybia pri ich dlhodobom monitoringu.

  Aj oni by asi vraždili

  Našťastie, existuje aj veľa prípadov, keď diabolské plány útočníkov boli zmarené. To je aj prípad dvojice Adel Haddadi a Mohammad Usman.

  Sýrsky občan Haddadi, respektíve Pakistanec Usman mali byť s najväčšou pravdepodobnosťou tiež v osudný piatok 13. novembra v Paríži, pričom ich úmysly rozhodne neboli čestné.

  Ako informuje vo svojej podrobnej reportáži spomínaná CNN, začiatkom októbra, teda šesť týždňov pred útokmi, vyrazila dvojica teroristov zo sýrskej bašty ISIS – mesta Rakka.

  Konkrétny dôvod nepoznali

  Ako tvrdil neskôr počas vypočúvania Haddadi, dôvod ich cesty im vedenie ISIS neoznámilo. Jedine im oznámili, aby išli do Francúzska vykonať niečo „pre božie dobro“.

  V každom prípade, celú operáciu mal pod palcom tieňový vodca Islamského štátu v Sýrii, známy pod menom Abú Ahmad.

  „Bol s nimi stále v kontakte a všetko koordinoval. On ich naverboval, vytrénoval, financoval a aj poslal do Francúzska,“ približuje francúzsky expert na terorizmus Jean-Charles Brissard.

  Stopli ich falošné pasy

  Z Rakky sa radikáli presunuli do tureckého Izmiru, kde už od dohodnutých pašerákov dostali hotovosť, ako aj vymenené autá. V Izmire sa aj stretajú s dvoma „kolegami“, ktorí napokon útočili pred futbalovým štadiónom Stade de France.

  Mimochodom, so svojím vodcom Ahmadom komunikovali aj cez zakódované aplikácie ako Telegram či WhatsApp.

  Trojica džihádistov Tabouni, Usman a Haddadi (zľava). Foto: CNN

  Všetci štyria tak smerujú spolu s bežnými utečencami v člne na grécke pobrežie. Haddadiho a Usmana však zadržali grécke zložky, keďže vyšlo najavo, že ich sýrske pasy sú sfalšované. Chvalabohu! V ceste smer Paríž tak pokračovala už len polovica štvorčlenného tímu.

  Aj napriek tomu je však nepochopiteľné, prečo po pár týždňoch grécke úrady Haddadiho s Usmanom prepustili.

  Konečná v Rakúsku

  Keď už radikáli nestihli vykonať útoky v Paríži, premiestnili sa 10. decembra do rakúskeho Salzburgu, kde sa opäť zamiešali medzi ostatných azylantov. Práve tu sa stretli so spojkou z radov ISIS, istým Abidom Tabounim.

  Lenže už o päť dní bola v tábore razia, pričom Haddadi s Usmanom boli zadržaní. Tabouni však unikol.

  Netreba dodávať, že výsluch priniesol policajným zložkám množstvo cenných informácií. Navyše, z Haddadiho telefónu bolo vytlačených vyše 1600 strán dát, ktoré detailne preskúmali. Samotný Haddadi sa snažil svoju SIM kartu rýchlo zničiť, nestihol to však. 

  Z vytiahnutých telefónnych údajov vyšetrovatelia získali kontakty na celú sieť teroristov rozmiestnených po celom svete.

   

  Doslova banku s drahocennými kontaktmi ponúkal Haddadiho mobilný telefón. Foto: CNN

  - Reklama -