Deň obetí holokaustu. Takto ho vidia marxista, nacionalista, liberál, konzervatívec, národniar a antisystémisti. Niektoré odpovede vás prekvapia

  0
  Pohľad na Viedeň ovešanú hákovými krížmi z marca 1938 (Autor: ReproFoto: YouTube)

  Ako vnímate tento deň?

  Väčšia tragédia ako holokaust pre európsku spoločnosť neexistuje, samozrejme, vyjadrujem úctu všetkým obetiam. Ako presvedčený antifašista považujem takéto sviatky za mimoriadne významné, pretože si pripomíname, že stále existujú ľudia, a dokonca ich počet rastie, ktorí len pre inú farbu pokožky, iné náboženstvo či kultúru nenávidia ostatných ľudí. Maximálne to odmietam a Slovensko proti tomu musí bojovať. Musíme bojovať proti fašizmu, proti pravicovému extrémizmu a rasizmu. Tento sviatok preto považujem za mimoriadne významný.

  Plánujete si ho aj nejako uctiť?

  Určite zvážim účasť na nejakom podujatí, ale popravde, dnes mám taký nabitý program, že si nemyslím, že sa mi to podarí. Určite si však tento sviatok pripomínam.

  Myslíte si, že Slováci vedia o holokauste dosť alebo je potrebná väčšia osveta?

  Holokaust je vyvražďovanie na základe rasových motívov, ktoré sa odohralo počas druhej svetovej vojny, a na základe týchto motívov vraždili Židov, Rómov, Slovanov aj mnohých Rusov. Ľuďom by sa malo prízvukovať aj to, že holokaust je niečo, čo by sa v konečnom dôsledku, v prípade Hitlerovho víťazstva, dotklo aj ich samých. Nacisti plánovali vyvraždiť alebo zotročiť aj Slovanov vrátane Slovákov. Z tohto hľadiska by bolo dobré ľuďom vysvetľovať aj tieto okolnosti, ktoré sa ich priamo dotýkajú.

  Ako vnímate tento deň?

  Podobné dni si jednoducho treba pripomínať o to viac, že národ, ktorý nepozná svoju históriu, je nútený ju opakovať. Toto je jedna z najtemnejších stránok našej histórie a je veľmi dôležité, aby napríklad aj žiaci a študenti vedeli o tom, že takýto deň tu dnes máme a prečo si ho pripomíname.

  Plánujete si ho aj nejako uctiť?

  Momentálne máme rokovanie NR, možno by bolo celkom fajn, ak by sa týmto smerom vyvinula iniciatíva. Skúsim to prekonzultovať s kolegami, prípadne sa skúsim obrátiť na vedenie parlamentu, či sa v tomto smere niečo chystá, aby sme nerobili dvojité aktivity. A možno sa nám niečo podarí vymyslieť.

  Myslíte si, že Slováci vedia o holokauste dosť alebo je potrebná väčšia osveta?

  My sme už hneď na začiatku rokovania NR v novom volebnom období spomínali, že jedna z možností je, aby sa všetky deti mali možnosť dostať do koncentračného tábora Osvienčim-Birkenau, a tiež si myslím, že aj na Slovensku máme pomerne veľa zaujímavých miest, kde by sa študenti mohli oboznámiť s tým, čo holokaust a veci s ním súvisiace sú. Mám na mysli Múzeum holokaustu v Seredi alebo Múzeum SNP v Banskej Bystrici. O tejto téme by sa teda malo hovoriť čo najviac a mala by sa čo najviac približovať aj cez osobné príbehy ľudí. Ešte stále tu máme napríklad žijúcich pamätníkov. S niektorými z nich som sa stretol a naozaj sú to stretnutia, ktoré si pamätáte celý život. Toto by tiež malo byť súčasťou vzdelávania.

  Ako vnímate tento deň?

  Myslím si, že si treba uctiť pamiatku tých, ktorí tragicky zahynuli počas druhej svetovej vojny, a mali by sme si pripomínať, že takto tragicky zahynulo aj veľa desiatok tisíc našich občanov.

  Plánujete si ho aj nejako uctiť?

  S pánom predsedom Kollárom pôjdeme položiť veniec k pamätníku holokaustu.

  Myslíte si, že Slováci vedia o holokauste dosť alebo je potrebná väčšia osveta?

  Čo sa týka výučby histórie v základných a stredných školách, osveta je vcelku primeraná. Neuškodilo by však, ak by stredoškoláci v rámci vyučovania dejepisu mohli navštíviť napríklad pamätník v Seredi, prípadne aj Osvienčim, alebo niektoré iné pamätníky, kde tie informácie dostanú v kocke. Minimálne by v tejto súvislosti bolo dobré, keby v rámci výučby dejepisu v stredných školách mohol každý žiak navštíviť Múzeum SNP v Banskej Bystrici, kde je tejto problematike venovaná časť expozície.

  Ako vnímate tento deň?

  Je smutné, že to musíme pripomínať, že sa to vôbec stalo. V človeku je ukryté zviera a keď sa vytvoria nejaké spoločenské nastavenia, to zviera sa prebudí a dokáže urobiť hrozné veci.

  Plánujete si ho aj nejako uctiť?

  Dnes som mal ísť do Lučenca na odhalenie pamätníka, ktorý vytvoril Peter Kalmus. Sľúbil som mu, že tam prídem, ale dnes mám stretnutie v Košiciach a nemám šancu to stihnúť.

  Myslíte si, že Slováci vedia o holokauste dosť alebo je potrebná väčšia osveta?

  My vieme o všetkom málo. Vieme iba to, čo nám pasuje, a osveta by sa v tomto smere mala určite zvýšiť. Bol som prvý, kto navrhoval to, aby študenti okrem príspevku na lyžiarsky dostali aj príspevok na návštevu Osvienčimu. Som rád, že v tej veci sa už koná.

  Ako vnímate tento deň?

  Deň obetí holokaustu a rasového násilia dnes vnímam citlivejšie ako kedykoľvek predtým, pretože neznášanlivosť, rasová či náboženská, začína mať u nás veľmi stúpajúcu tendenciu. Do budúcnosti sa preto pozerám s obavami. Tento deň by sme si preto v súčasnej situácii mali pripomínať oveľa intenzívnejšie ako doteraz. Všetko, čo sa v minulosti od Židovského kódexu až po holokaust udialo, by nás malo poučiť a mali by sme tento deň precítiť znovu so všetkými obeťami. Na chvíľu sa zastaviť a povedať si, že raz v tom dobytčáku môžeme byť my, naši rodičia, naše deti.

  Plánujete si ho aj nejako uctiť?

  Večer idem na manifestáciu zapáliť sviečku a určite pôjdem aj na koncert, ktorý sa v nedeľu koná na počesť chlapca, ktorého pred rokom na smrť zmlátili dvaja náckovia – otec so synom.

  Určite si tieto dni budem pripomínať, rovnako ako si pripomínam každý deň. Jediné, čo nám v tejto krajine ostáva, je brániť tento kus slobody a brániť a chrániť ľudí, lebo naozaj sme si rovní všetci bez rozdielov a toto si treba neustále pripomínať.

  Myslíte si, že Slováci vedia o holokauste dosť alebo je potrebná väčšia osveta?

  Našu pamäť odkrývame veľmi málo. Slovensko má svoje 13. komnaty a práve preto odkrýva tie dejiny veľmi opatrne a veľmi pomaly. Veľmi ťažko sa vyrovnávame aj so Slovenským štátom a sú to naozaj naše 13. komnaty. O týchto témach sa u nás hovorí stále veľmi opatrne. Mali by sme byť dôslední a tú našu pamäť oživovať stále a dôslednejšie.

  Ako vnímate tento deň?

  Pamätný Deň obetí holokaustu a rasového násilia?

  Áno.

  A to kto vyhlásil takýto deň?

  Je to slovenský pamätný deň.

  Aha. Špeciálne uctievať si tento deň neplánujeme, samozrejme, je nám ľúto každého ľudského života, ktorý vyhasol v akejkoľvek vojne, či už na jednej, alebo na druhej strane. Nevidíme však dôvod špeciálne uctievať len niektorých, keď tak, uctíme si všetky obete vojny.

  Myslíte si, že Slováci vedia o holokauste dosť alebo je potrebná väčšia osveta?

  Slováci vedia to, čo sa oficiálne učí, keďže o tejto téme je zakázané diskutovať.

  Ako by ste prispeli do takejto diskusie?

  Podľa môjho názoru by mala byť umožnená sloboda historického skúmania. Nejde len o holokaust, ale a o akúkoľvek historickú skutočnosť. Pravda nemôže byť daná zákonom, ale musí byť skúmateľná, čo sa momentálne nedeje.

  Ako si predstavujete takýto výskum?

  Na to sú odborní historici, ktorí sa holokaustom alebo akýmkoľvek obdobím dejín zaoberajú. Mne ide o to, aby bola umožnená sloboda objektívneho bádania.

  Myslíte si teda, že takáto sloboda nie je?

  Nie. Ak je v niektorom zákone napísaná pravda, že takto to bolo a nebolo to nijako inak, pravda je daná zákonom a nie výskumom a bádaním.

  Podľa vás sa teda zákon neopiera o fakty?

  Zákon sa opiera o fakty víťazných mocností a ako vieme, história je vždy propaganda víťazov.

  Pre Parlamentné listy sa prostredníctvom písomného stanoviska hovorkyne SNS vyjadril aj predseda parlamentu Andrej Danko:  

  Každý deň, v ktorom si pripomíname takéto tragické udalosti, mi evokuje, aké je dôležité si ich pripomínať, najmä mladým ľuďom. Je to dôležité preto, aby sa podobná situácia už nikdy nezopakovala. Tieto udalosti sú súčasťou európskej histórie a my musíme mladej generácii pripomínať, čo sa môže stať, keď nebudeme schopní brániť demokratické princípy. Návštevy koncentračných táborov a viac informácií o holokauste sa musia stať súčasťou vzdelávacieho procesu na slovenských školách. Spoznávanie tejto časti našich dejín začína byť veľmi dôležité práve v súčasnosti.

   

  - Reklama -