Prezident Obamovi: Sukin syn, nepýtaj sa. A americký líder takto…

  0
  Prezident Filipín Rodrigo Duterte (Autor: SITA)

  Šéf Bieleho domu tak reagoval po tom, čo Duterte nevyberaným spôsobom varoval, aby sa ho Obama nevypytoval na protizákonné, mimosúdne zabíjanie osôb podozrivých z užívania alebo predávania drog na Filipínach, ku ktorému dochádza od jeho nástupu k moci v júni tohto roka.

  Duterte varoval nielen Obamu, ale aj ostatných zahraničných lídrov, aby sa ho nepýtali na krvavú protidrogovú kampaň v jeho krajine. “Musia mať rešpekt,” dodal Duterte.

  V Laose sa bude konať stretnutie Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), pripomenula v správe tlačová agentúra AP.

  Obama dostal dnes na tlačovej konferencii v čínskom meste Chang-čou pred odchodom do Laosu otázku, či má v úmysle stretnúť sa tam s Dutertem, ako bolo plánované. Duterte totiž vopred vyhlásil, že Obama by sa ho na blížiacej sa schôdzke v Laose nemal pýtať na spomínané zabíjanie. “Lebo inak ti vynadám, sukin syn,” vyjadril sa filipínsky prezident.

  Americký prezident uviedol, že o tomto výroku počul a poveril svojich poradcov, aby posúdili, či je ešte vôbec prínosné ísť na toto osobné dvojstranné stretnutie.
  “Je jasné, že je to svojrázny, živý chlapík,” povedal Obama po summite G20 v čínskom Chang-čou. “Vieme, akou veľkou záťažou je obchodovanie s drogami nielen na Filipínach, ale po celom svete, a že boj proti narkoobchodu je ťažký. Ale vždy trváme na tom, že je nutné dodržiavať riadne postupy a bojovať proti drogám spôsobom, ktorý je v súlade s medzinárodnými normami,” dodal Obama, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

  Podľa policajných štatistík bolo pri policajných operáciách na Filipínach od 1. júla do 4. septembra zabitých 1011 podozrivých užívateľov drog a drogových dílerov. Polícia takisto zaznamenala v uvedenom období 1391 úmrtí, ktoré stále vyšetruje. 

  - Reklama -