Učitelia, ktorí sa neboja ozvať, by mali byť lepšie chránení, žiada Remišová

  0
  Veronika Remišová, líderka kandidátky OĽaNO (Autor: archív V. R.)

  “Táto právna úprava je potrebná k tomu, aby sa učitelia nebáli vyjadrovať svoje kritické názory počas zasadnutia rady školy, keď je tam prítomný ich nadriadený, ktorý by mohol z týchto výstupov a názorov vyvodzovať následky v podobe skončenia pracovného pomeru,” vysvetlila Remišová. Poukázala na prípad Ota Žarnaya (OĽaNO-NOVA), ktorý kedysi v rade školy poukázal na plytvanie peňazí v škole a dostal výpoveď.

  Obce alebo vyššie územné celky, ktoré sú zriaďovateľmi škôl, by podľa navrhovaného zákona mali prísť o právo odmietnuť kandidáta na riaditeľa školy či školského zariadenia. Právo veta im dal zákon z minulého roka. Zmena má podľa Remišovej odpolitizovať voľbu riaditeľa školy, lebo “politika do školy nepatrí”. Súhlasí s ňou i poslanec Národnej rady SR Miroslav Sopko (OĽaNO-NOVA), jeden zo zakladateľov Slovenskej komory učiteľov. Zákon, ako je naformulovaný v súčasnosti, podľa neho narušil rovnováhu v systéme. “Lebo v rade školy majú zastúpenie i zástupcovia zriaďovateľa a voľbu riaditeľa môžu ovplyvniť,” vysvetlil Sopko.

  Novela počíta s návratom k stavu, keď zriaďovateľ nemohol odmietnuť kandidáta na riaditeľa. Podľa Remišovej návrhu by mala rada školy predložiť návrh na kandidáta na riaditeľa na základe výsledkov výberového konania zriaďovateľovi. Ten by mal kandidáta vymenovať na päťročné funkčné obdobie v lehote do 30 dní odo dňa predloženia návrhu. Návrh rady školy má byť pre zriaďovateľa záväzný.

  Remišová pripomína, že v súčasnosti môže zriaďovateľ dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na post riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania. “Pri druhom vyslovení nesúhlasu sa vyžaduje schválenie trojpätinovou väčšinou všetkých členov príslušného zastupiteľstva. Podľa mnohých učiteľov sa takouto právnou úpravou vytvára priestor pre korupciu, klientelizmus, rodinkárstvo a politické nominácie riaditeľov,” uvádza Remišová. Túto tému sa po roku rozhodla opäť riešiť, pretože “táto vec je stále živá”.

  - Reklama -