Nevidieť súvis útokov s nezvládnutou imigráciou, je zakrývanie si očí, myslí si Hrnko

  0
  Anton Hrnko (Autor: SNS)

  “Schengen sa otriasol vo svojich základoch. Nemôže predsa existovať usporiadaná domácnosť v dome, ktorý nemá ani dvere, ani okná, kde si ktokoľvek a kedykoľvek príde a pán domu nemôže rozhodovať o tom, koho dnu vpustí a koho nie, a návštevníci nechcú rešpektovať ani domový poriadok. Dnes sa čudujeme, že má EÚ problémy,” povedal Hrnko s tým, že bolo len otázkou času, kedy sa rapídne zhorší bezpečnostná situácia v Európe.

  Hrnko tvrdí, že teraz sa musia hľadať riešenia, aby sa občania EÚ opäť cítili bezpečne, tak ako si na to zvykli v predchádzajúcich desaťročiach. “Ale zakrývanie si očí pred skutočnými príčinami dnešných problémov nám v tom nepomôže,” myslí si.

  Podľa Hrnka sa o EÚ často hovorí, že je ekonomický obor, ale politický trpaslík a vojenské embryo. “Som presvedčený, že jedným z nástrojov EÚ, ktoré to môžu prekonať, je a aj naďalej musí byť spoločná zahraničná a bezpečnostná politika. Z EÚ sa musí stať globálny hráč a normotvorný aktér medzinárodných vzťahov,” apeloval koaličný poslanec.

  Na margo brexitu poznamenal, že rozhodnutie občanov Veľkej Británie vystúpiť z EÚ vyvoláva neodkladnú potrebu diskusie o budúcnosti EÚ ako takej. “Nemožno nevidieť, že negatívne rozhodnutie britských občanov bolo ovplyvnené aj neschopnosťou európskych inštitúcií dodržiavať vlastné normy pri riešení pretrvávajúcej migračnej vlny,” povedal.

  Hrnko si napriek tomu myslí, že EÚ je jedinečný a unikátny projekt. “Nespochybniteľné je, že k Európskej únii neexistuje žiadna alternatíva okrem chaosu a obnovenia starých protivenstiev,” dodal.

  - Reklama -