Šebej: Dlhý európsky mier závisí od prítomnosti amerických vojsk

  0
  František Šebej (Autor: SITA)

  “My, ktorí sme väčšinu života strávili na zlej strane železnej opony, to vieme. Moja generácia preto vníma slobodu a demokraciu ako výnimočný dar, za ktorý treba byť vďačný, a je mi úprimne ľúto, že je stále viac mladých ľudí, ktorí by radi koleso dejín vrátili späť,” povedal Šebej.

  Koaličný poslanec upozornil, že rozpočet obrany USA je vyšší o 597 miliárd dolárov ako európsky, ruský a čínsky vojenský rozpočet spolu. “Členovia EÚ vynakladajú na obranu viac ako 250 miliárd, majú 2 000 stíhačiek, 500 námorných lodí, 1,4 milióna členov vojenského personálu a viac ako milión policajtov. Iba štyri európske krajiny vynakladajú na obranu viac ako očakávané dve percentá HDP,” povedal Šebej.

  Podľa jeho slov ruská propaganda považuje EÚ za vojenského trpaslíka a nikto voči tomu nenamieta. “Vo svetle teroristickej hrozby sa môžeme cítiť bezbranní, ale vôbec to tak nie je. Musíme vynakladať viac na obranu, ale naša slabosť nie je v počte vojakov či stíhačiek, ale v myslení našich politických elít. Strácame vieru v našu civilizáciu a slobody a tento úpadok musí byť zastavený,” apeloval.

  Šebej pripustil, že jesenné prezidentské voľby v USA môžu znamenať návrat amerického izolacionizmu. “Nie je to ale nič nové v americkej histórii. Je to logický výsledok toho, ako USA vlastne vznikli. Avšak americký izolacionizmus pre Európu vždy znamenal problémy,” dodal.

  Témami dvoch hlavných panelov konferencie sú “EÚ ako globálny hráč: Hľadanie efektívneho modelu multilaterálnej diplomacie” a “Západný Balkán a EÚ: Spolupráca a integrácia”. Okrem toho sa uskutočnia tri pracovné stretnutia. Riešiť sa tam bude Východné susedstvo EÚ: priority, perspektívy a výzvy, Trvalo udržateľný rozvoj a migrácia: Smerom ku komplexnému prístupu, a napokon Smerom k Európske obrannej únii: Biela kniha ako prvý krok.

  Medziparlamentná konferencia vznikla po dohode predsedov parlamentov členských krajín Európskej únie z apríla 2012. “Podnetom pre založenie tejto konferencie bola snaha o posilnenie úlohy národných parlamentov členských štátov EÚ a Európskeho parlamentu pri formovaní rozhodnutí EÚ v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky,” uvádza NR SR na svojom webe.

  Konferencia združuje delegácie národných parlamentov členských štátov EÚ a Európskeho parlamentu. Schádza sa raz za šesť mesiacov v štáte aktuálne predsedajúcom Rade EÚ alebo v Európskom parlamente v Bruseli. Vedie ju parlament predsedníckeho štátu v úzkej spolupráci s Európskym parlamentom.

  - Reklama -