Na čo čakáte? Je to rozkaz priamo z Kremľa! Zásadná nahrávka od Putina či podvrh?

  0
  Proruská demonštrácia v Donbase (Autor: SITA)

  Tajnú nahrávku, ktorá, ako sa zdá, vrhá nové svetlo na kremeľské taktiky hybridného boja spočiatku konfliktu na Ukrajine, zverejnila 22. augusta tohto roka kancelária ukrajinskej najvyššej prokuratúry.

  Nahrávka zachytáva rozhovory o kremeľských plánoch z jari 2014 na inváziu na Ukrajinu pod zámienkou podpory utláčanej ruskej menšiny. „Ak sa autenticita nahrávok potvrdí, mohli by sa stať dôležitým elementom budúceho súdneho konania s ruskými úradmi,“ píše ukrajinský server Business Ukraine.

  Putinov poradca

  Na nahrávke sú zachytené hlasy mnohých prominentných mužov z Kremľa. Hlavnú rolu však zohráva poradca ruského prezidenta Sergey Glazyev, ktorý je svojím protiukrajinským postojom dobre známy a ktorý bol jedným z prvých ruských politikov uvedených na americkom zozname nežiaducich osôb po ruskej anexii Krymu.

  Hlas Glazyeva sa na nahrávke objavuje najčastejšie; prikazuje svojim kolegom koordinovať postup v prevzatí moci nad regionálnymi radami, zorganizovať masívne protesty a potom apelovať priamo na prezidenta Ruskej federácie Putina, aby vojensky zakročil.

  Rozsah plánovanej intervencie na Ukrajinu zahŕňal veľkú časť krajiny s hlavnými cieľmi invázie od Charkova až po Čierne more k Odese, čo zodpovedá územiu, ktoré Kremeľ nazýva „Nové Rusko“.

  Glazyev zatiaľ odmieta komentovať informácie týkajúce sa zverejnenej nahrávky. Vyhlásil len, že ide o „výmysel z dielne nacistických zločincov“. Ďalší z ruských politikov, ktorý na nahrávke figuruje, Konstantin Zatulin, bol trošku zhovorčivejší. Vyhlásil, že nahrávka bola „výrazne pozmenená a vytvorená pre ukrajinské úrady ich americkými priateľmi“.

  Nezvládnuté Záporožie

  Pravda je, že autenticita nahrávky sa v tejto chvíli nedá potvrdiť; nahrávka, ktorá bola zatiaľ publikovaná, nie je kompletná a mnoho ľudí, ktorých hlasy sa na nej objavujú, je neidentifikovateľných.

  V jednej obzvlášť zaujímavej časti nahrávky z 1. marca 2014 je zachytený hlas veľmi „rozrušeného“ Glazyeva, ktorý sa čuduje, prečo jeden z jeho neidentifikovaných kolegov nezvládol zorganizovať masový protest v ukrajinskom meste Záporožie. „Prečo je tam ticho? Vieme, že je tam 1 500 ľudí. Kde akože sú? Kde sú kozáci? Mám jasný príkaz, vyhnať všetkých do ulíc, aby žiadali ruskú pomoc. Rozkaz prišiel priamo z Kremľa,“ rozčuľuje sa Glazyev v nahrávke.

  Putinov podpis

  „Prezident (Putin) podpísal príkaz (na vojenskú intervenciu). Operácia sa už začala. Máme informáciu o tom, že armáda je už na pochode. Tak na čo tam čakajú? Nemôžeme sa spoliehať len na fyzickú silu. Ak tam nie sú žiadni ľudia, prečo by ich mal prísť niekto zachraňovať?“ zaznelo v nahrávke.

  Kancelária ukrajinskej najvyššej prokuratúry už začala trestné konanie proti 18 ruským verejným činiteľom, ktorých z nahrávky rozpoznala, vrátane Glazyeva.

  - Reklama -