Sulík: Matoviča nemáme čo umravňovať. Návrh kotlebovcov je nereálny. A Krempaská…

  0
  Richard Sulík (Autor: SITA)

  Richard Sulík, verný tradícii, neprestáva reagovať na svojom profile na PL.sk a snaží sa popasovať aj s tou najproblematickejšou otázkou.

  Okresanie poslaneckej posádky

  Čitateľa so pseudonymom „tomas“ zaujímal názor na avizovaný návrh zákona z dielne kotlebovskej ĽSNS, ktorá žiada, aby bol počet poslancov v národnej rade okresaný zo 150 na 100. Podľa kotlebovcov by tento krok zefektívnil prácu NR SR a zároveň by odľahčili štátny rozpočet za jedno volebné obdobie o milióny eur. „Tomas“ sa pýta, či je takéto zníženie reálne. „Nie, nie je to reálne, lebo vládna koalícia s tým súhlasiť nebude,“ stručne odpovedá europoslanec.

  „Tomas“ zároveň dodáva, že v minulosti mala podobné ambície aj samotná SaS. „Svojho času, myslím, že v roku 2009, SaS ešte ako mimoparlamentná strana taktiež navrhovala zníženie stavu poslancov, aký máte k tejto otázke v súčasnosti názor?“ pýta sa čitateľ. „Áno, my sme mali zníženie počtu poslancov ako referendovú otázku, žiaľ, k urnám neprišlo dosť ľudí,“ priznáva Sulík.

  Číslo proti číslu

  Matematické okienko. Aj tak by sa dala nazvať odpoveď na otázku čitateľa „mediana“. Toho zaujímal kontroverzný magazín opozície KALI špeciál. „Skúste mi odpovedať pravdivo na otázku ohľadne tlače Kali novín,“ píše „median“. Podľa jeho výpočtov (berie do úvahy 2-miliónový náklad, rozpočet na tlač, prepravu a distribúciu 25-tisíc eur, odvolávajúc sa pritom na informácie hovorkyne strany Kataríny Svrčekovej) jeden kus KALIHO špeciálu stál 0,12 eura.

  „Noviny mám doma a ak tieto stáli 1 cent aj s distribúciou, mám pre vás kšeft, lebo toto je, že čistá haluz, kto teda za tým financovaním vlastne stojí, nezaslúžime si pravdu, keď si to už celé odstojíme…?“ pýta sa čitateľ. Ekonóm Sulík sa ale zahanbiť nedá a do „matematickej slovnej úlohy“ vnáša novú premennú, finančný vklad zo strany SaS. „Na distribúciu išlo presne 1 870 000 novín, teda niečo menej ako 2 mil. SaS platí 25-tis., OĽaNO tiež. Takže to je (50 000/1 870 000) presne 2,67 centu za kus, a to je reálna cena,“ objasňuje politik.

  Turecko verzus NATO

  Na tému Turecka v Severoatlantickej aliancii sa opýtal „vladko“. „Váš postoj TUR a EÚ mi je známy, tak sa chcem opýtať na Váš názor TUR a NATO, dokedy? Aj vzhľadom k otepľovaniu vzťahov s RUS, či už v politickej, ekonomickej, a aj bezpečnostnej politike, vie byť TUR teda okrem geopolitickej roviny platným členom NATO?“ pýta sa čitateľ.

  „V tomto momente si netrúfam posúdiť, či Turecko má alebo nemá byť v NATO. Na jednej strane má Turecko veľkú armádu a strategickú polohu, na druhej strane je v konflikte minimálne s jedným iným členom NATO, s Gréckom. Podľa môjho názoru by dodržovanie zásad a pravidiel malo byť dôležitejšie ako význam danej krajiny,“ odpovedá šéf SaS.

  (Ne)umravnený Matovič?

  Čitateľ „puerto“ prišiel s témou potenciálnych predčasných volieb a zaujíma ho, či sa nechystá vylepšovať vzťahy s možnými koaličnými partnermi. „S kým to pôjde a bez koho nie, to uvidíme po najbližších voľbách,“ píše Sulík. „Puerto“ zároveň poukazuje na správanie šéfa OĽaNO Igora Matoviča. „… nechápem hlavne SaS, že nevie umravniť Matoviča, prípadne korigovať spoločné vyhlásenia, lebo týmto jednaním vládu nezostavíte nikdy,“ varuje čitateľ.

  Voči predsedovi Obyčajných ľudí sa ale Sulík vyjadril jednoznačne. „Matovič je samostatná strana a my ho nemáme čo umravňovať. Nejakých voličov oslovuje on, iných zase my,“ upozorňuje. Zároveň ale priznáva, že pri spoločných mítingoch by mali byť obozretnejší. „… čo sa týka spoločných vyhlásení, tam s Vami súhlasím, musím dohliadnuť, aby neboli z nášho pohľadu za čiarou,“ dodáva a zároveň do odpovede prikladá svoj mail, na ktorý ho môže čitateľ s akýmikoľvek pripomienkami kontaktovať.

  Nie sme ovce

  Do „hodiny otázok“ sa dostal aj čerstvý incident z okrúhleho desiateho protestu pred bytovým komplexom Bonaparte. Hlavnou „protagonistkou“ mala byť aktivistka Andrea Krempaská, ktorej nebolo údajne dovolené vystúpiť na pódiu počas demonštrácie. Aktivistka tak počas protivládneho happeningu rozvinula transparent, na ktorom stálo: „Nie sme ovce. Všetci ste rovnakí. Na čo sa tu hráte.“

  „Krempaská podľa pôvodných plánov chcela vystúpiť na pódium. So sebou mala transparenty, kde namiesto Kaliňáka sú tváre Bugára, Sulíka a Lipšica,“ píše na Sulíkovom profile čitateľ „matus“. Ten ďalej dodáva, že podľa informácií médií ju dav vypískal, transparenty zničil a spolu s ostatnými provokatérmi ich polícia vykázala z miesta protestu. „Čo vy na to, pán Sulík?“ pýta sa čitateľ.

  „Pani Krempaská mi poslala SMS, či môže vystúpiť. Ja som jej odpovedal, aby sa spojila s Matovičom, ale že čo sa týka mňa, tak súhlasím. Viac som sa tejto veci nevenoval, neviem, či sa s ním spojila, a ja sám som na tom proteste nebol,“ osvetľuje situáciu politik. Zároveň sa vyjadril aj k „rozvášnenému“ davu. „Myslím, že to nebolo správne. Som za slobodu slova aj za slobodu prejavu a len držanie transparentu malo byť tolerované,“ uzatvára Sulík.

  - Reklama -