Dlho to netrvalo. Zákaz burkín zrušili

  0
  Plavecký úbor určený pre moslimské ženy nazývaný burkini (Autor: TASR)

  Sudcovia dospeli k názoru, že napätie a obavy vyvolané nedávnymi teroristickými útokmi nie sú dostačujúce na zdôvodnenie tohto kontroverzného opatrenia. Tamojšia radnica navyše nebola schopná preukázať, že nosenie celotelových plaviek niektorými moslimkami predstavuje ohrozenie verejného poriadku, resp. dochádza k zhoršeniu hygieny a bezpečnosti kúpajúcich sa.

  Právnička zastupujúca mesto Nice argumentovala, že jeho obyvatelia sú po útoku zo 14. júla počas osláv Dňa Bastily, ktorý si vyžiadal 86 mŕtvych, “takmer na pokraji občianskej vojny”, pričom poukázala na rasové a iné znevažujúce odkazy na sociálnych sieťach.

  Zákaz nosenia burkín doteraz zaviedli starostovia okolo 30 francúzskych miest a obcí, najmä strediská na francúzskej Riviére. Najvyšší francúzsky správny súd ho však 26. augusta zrušil s tým, že ide o opatrenie diskriminačného charakteru. Zároveň varoval starostov ďalších miest pred vyberaním pokút za nosenie týchto plaviek. 

  Len v Nice pokutovali najmenej 30 žien za nosenie burkín. Jeho starosta však mieni na zákaze trvať aj napriek verdiktom oboch správnych súdov.

  - Reklama -