Dánska vláda vraj chce, aby bola krajina úplne biela

  0
  Kontrola pasažierov, ktorí cestujú z Dánska do Švédska (Autor: SITA)
  Podľa Khana je migrácia pre súčasnú vládu, ktorá sa dostala k moci vlani v júni, jedinou dôležitou témou.
   
  Najprv vláda odrádzala utečencov od príchodu do krajiny pomocou kontroverzných inzerátov v libanonských novinách. Následne porušila sľuby dané držiteľom zelenej karty a sťažila život cudzincom, ktorí majú dánskeho partnera. Korunu všetkému vláda nasadila, keď zaviedla test nutný pre získanie občianstva, ktorý pritom nie sú schopní zvládnuť ani rodení Dáni.

  Ďalšie reštrikcie

  Vládna strana Venstre, podporovaná protiimigračnou Dánskou ľudovou stranou, zamyká utečencom všetky dvere. Ich jediným prianím je, aby bolo Dánsko biele, ako je to len možné. Teraz navyše vláda predstavila svoj plán do roku 2025, v rámci ktorého zavádza ďalšie reštriktívne opatrenia namierené proti utečencom. Chce, aby sa Dánsko stalo pre utečencov ešte menej atraktívne, hoci do krajiny už takto prichádza len veľmi malý počet cudzincov.
   
  Kroky dánskej vlády v oblasti migračnej politiky považuje Khan z pohľadu hájenia dánskych hodnôt a multikulturalizmu za hanebné. 

  Neustále zmeny pravidiel

  Celkovo vláda prijala takmer päťdesiat nových imigračných opatrení, ktoré značne sťažujú podmienky ľuďom, ktorí v krajine žili trebárs už päť rokov. V januári im bolo povedané, že získajú nárok na trvalý pobyt v krajine po šiestich rokoch, a teraz chcú toto číslo zvýšiť na osem. Cudzinci musia čeliť neustálym zmenám pravidiel. Najprv museli pracovať aspoň tri z piatich rokov. Potom to bolo 2,5 z troch, a teraz zrejme 3,5 roka zo štyroch,“ hnevá sa Khan.
   
   
  A to nie je zďaleka všetko. Pokiaľ si chce cudzinec do Dánska priviesť svojho príbuzného či partnera, ten si bude musieť podľa požiadavky súčasnej vlády počkať na získanie povolenia na trvalý pobyt celých jedenásť rokov. V žiadnej krajine na svete neplatia také prísne pravidlá,“ rozčuľuje sa dánsky“ aktivista a tvrdí, že síce rešpektuje dánsky demokratický systém, ale rovnako považuje za nespravodlivé, že sa vláda nesnažila získať spätnú väzbu od tých, ktorých sa novoprijaté opatrenia najviac týkajú.

  Vysielajú svetu zlý signál

  Ak chce vláda nové opatrenia uviesť do praxe, je to, samozrejme, jej vlastné rozhodnutie. Lenže my všetci, ktorí v Dánsku žijeme päť a viac rokov a splnili sme všetky podmienky, sa budeme teraz cítiť podvedení. Férovejšie by bolo, keby nové pravidlá platili len pre tých, ktorí do Dánska ešte len prídu, a nie pre nás ostatných. Ak budú návrhy vlády schválené parlamentom, znamená to, že miesto tohto roku získa mnoho cudzincov povolenie na trvalý pobyt až v roku 2019. To medzi prisťahovalcami ešte viac zvýši pocit nedôvery. Dánsko tým navyše vysiela zlé signály do sveta. Apelujem na dánskych politikov, aby sa postavili proti plánom dánskej vlády!
   
  - Reklama -