Koniec napätia alebo práve naopak? Egypt schválil zákon, ktorý má uľahčiť výstavbu kostolov

  0
  Abdel Fattah el-Sisi, egyptský prezident (Autor: SITA)

  Predseda parlamente telefonoval hlave koptskej ortodoxnej cirkvi, alexandrijskému pápežovi Tawadrosovi, aby mu zablahoželal k schváleniu zákona. Uviedla to tlačová agentúra DPA.

  Podľa textu zákona, ktorý zverejnil denník al-Ahrám, guvernéri provincií budú musieť reagovať na akúkoľvek žiadosť o budovy na kostoly do štyroch mesiacov a zdôvodniť, ak žiadosť odmietnu.

  Egyptskí kresťania, ktorí patria prevažne ku koptskej ortodoxnej cirkvi a tvoria odhadom asi 10 percent populácie, sa už dlho sťažovali na problémy pri vybavovaní povolenia na výstavbu kostolov. Úrady údajne ignorovali ich žiadosti, v niektorých prípadoch údajne v obave z nahnevaných reakcií miestnych moslimov.

  Snahy o výstavbu kostolov na vidieku v južnom Egypte, kde žije kresťanská menšina, v niekoľkých prípadoch vyústili v sektárske násilnosti. Mnohé dediny v južnom Egypte nemajú žiadne kostoly a kresťania musia do kostola cestovať alebo sa bohoslužby konajú v neschválených budovách, čo tiež vyvoláva napätie.

  Zrevidovaná ústava z roku 2014 zakotvuje, že parlament schváli zákon o kostoloch. Návrh zákona bol konzultovaný s koptskou ortodoxnou cirkvou a parlament ho schválil bez akejkoľvek úpravy.

  - Reklama -