Za šialené perzekúcie v parlamente sa podpísal aj prebehlík Hrnčiar či smerák Glváč

  0
  Béla Bugár a Andrej Hrnčiar (Autor: TASR)

  “Obmedzenie dĺžky rečníckeho času je bežnou praxou aj v iných európskych demokraciách a je považované za štandardný nástroj parlamentnej rozpravy,” argumentujú predkladatelia. Návrh však niektorým poslancom ponecháva výnimku. Neobmedzene by mohli hovoriť poslanci vo funkciách predsedu a podpredsedov parlamentu, a tiež poslanci, ktorí návrh zákona predložia a ktorí ho spravodajcujú.

  Výnimku má mať aj prezident SR, predsedovia ústavného súdu, najvyššieho súdu, najvyššieho kontrolného úradu, ako aj generálny prokurátor, guvernér Národnej banky Slovenska. Neobmedzené vystúpenia majú mať aj členovia vlády, ktorí by v našom systéme parlamentnej demokracie mali byť parlamentu podriadení.

  Zákazy vyrábania dôkazov

  Poslanci by mali prísť aj o možnosť vystúpiť so svojím prejavom k jednému návrhu zákona dvakrát. Po novom by sa mohli hlásiť iba raz, buď písomne, alebo ústne. Výnimku majú mať naďalej navrhovateľ zákona, spravodajca a vedenie parlamentu, ale aj členovia vlády či prezident SR, ktorí môžu vystúpiť v pléne kedykoľvek.

  V rokovacej sále majú byť zakázané transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politickú stranu alebo politické hnutie a reklamu. Poslanci by tiež mali mať zákaz robiť fotky, zvukové záznamy a audiovizuálne záznamy alebo audiovizuálne prenosy. Robiť ich môže kancelária parlamentu a médiá.

  Štyritisíc eur

  Návrh má riešiť aj narúšanie schôdzí. Predsedajúci by mohol urobiť poriadok s neposlušným poslancom. Mohol by ho vykázať z rokovacej sály. Ak neodíde, predsedajúci by mohol prerušiť rokovanie a poslať preč aj ostatných poslancov. Nasledovalo by poslanecké grémium. Výtržnosti, provokácie, inzultácie, iné ohrozenia alebo násilie, ako aj zneužitie rokovania a zámerná obštrukcia by mali byť potrestané. Poslanec, ktorý narúša schôdzu, by mohol dostať pokutu do 2000 eur a pri opakovanom porušovaní pravidiel do 4000 eur.

  Opozícia s navrhnutými zmenami nesúhlasí, žiada návrh stiahnuť a pripraviť zmeny spoločne. Bojí sa zneužívania zákona proti opozícii, čo koalícia odmieta. Tá si od zmien sľubuje kultivovanejšie a efektívnejšie schôdze. Než koaliční poslanci návrh predložili, strany sa stretli na poslaneckom grémiu. Dohodli tam možné úpravy návrhu. Otázne tak je, či vedenie parlamentu skutočne bude môcť vystupovať neobmedzene, alebo sa limity dotknú aj jeho. V hre bolo aj to, aby poslancom zostalo právo vystúpiť k jednému bodu dvakrát, ako je to teraz. Do návrhu sa tieto zmeny nedostali. Úpravy sa ešte dajú robiť v druhom čítaní.

  - Reklama -