Zakážem Korán, zavriem mešity, zadržíme radikálnych moslimov! Drsné vyhlásenia politika, ktorý sa môže stať premiérom

  0
  Geert Wilders (Autor: SITA)

  Holandsko čakajú za pár mesiacov voľby. Podľa predvolebných prieskumov má najbližšie k premiérskemu postu Geert Wilders s populistickou Stranou pre slobodu.

  Wilders poriadne zostra

  K definitívnemu víťazstvu má Wildersovi podľa vlastných predstáv pomôcť jednoduchý jedenásťbodový program na deislamizáciu Holandska, na ktorom by navyše krajina zarobila nemalé peniaze.

  „Holandsko bude opäť naše,“ hlása predvolebný program strany. Základnou myšlienkou krátkeho jednostránkového dokumentu je zákaz prejavov moslimskej viery na verejnosti – zákaz nosenia moslimských šatiek. Wilders však chce zájsť ešte oveľa ďalej.

  Plánuje zatvoriť všetky mešity v krajine a zakázať Korán. Popri tom populistická politická strana sľubuje preventívne zadržiavanie radikálnych moslimov. Voliči sa totiž nedozvedia bližšie podrobnosti, kto označí toho či onoho moslima za radikálneho a na ako dlho potom bude táto osoba zadržaná.

  Wilders zverejnil na svojom Twitteri jedenásťbodový deislamizačný program. Zdroj: Twitter/Geert Wilders

  Zarobiť na deislamizácii

  Wilders ďalej sľubuje, že ako premiér usporiada referendum o členstve krajiny v EÚ a všeobecnejšie sľubuje viac priamej demokracie. Tradične sľubuje tiež nižšie dane, vyššie výdavky na obranu. Zdrojov na to má vraj Holandsko dosť.

  Len spomínaná deislamizácia krajiny by mala štátnemu rozpočtu priniesť 7,2 miliardy eur. Túto sumu sľubuje aj už spomínaný jednostránkový predvolebný program. Ďalšie peniaze majú priniesť úspory v programoch určených na získavanie „zelenej“ ekologickejšej energie.

  Holandský politik na svojom twitterovom účte zazdieľal správu informujúcu o nedávnom incidente na pláži v Nice, keď francúzski policajti prinútili moslimské ženy si vyzliecť burkini. Wilders to okomentoval stručne: “Fantastické.” Zdroj: Twitter/Geert Wilders

  Patriot Wilders ako Trump

  Wilders sa tiež usiloval o vystúpenie Holandska z Európskej únie, ale iniciatívu nazývanú nexit koncom júna holandský parlament v Haagu zamietol. Za bolo len 14 zákonodarcov a proti 75. Holandský populista je známy bojovník proti islamu a už v minulosti svoju rodnú hrudu kritizoval za nedostatok patriotizmu a nacionalizmu.

  „Hlavným cieľom vládnucich európskych elít je nahradiť národné štáty jedným veľkým nadnárodným štátom. To nevedie len k ekonomickým stratám, ale v neposlednom rade k strate našej identity. Toto jednoducho nechcem a určite v tomto ohľade nie som osamotený. Uvedomujete si, že sme hádam jediný štát na svete, v ktorého rokovacej sále parlamentu nevisí národná vlajka? Niekomu sa to môže zdať ako bezvýznamná maličkosť, ale vlajka je predsa symbolom štátu,“ vyjadril sa ešte minulý rok v rozhovore pre holandské noviny Metro. Zároveň v interview svoje sympatie vyjadril k americkým tradíciám. „Napríklad na Američanoch sa mi páči, že majú vlajku aj v každej triede,“ prízvukoval Wilders.

  V januári tohto roku sa zastal amerického kandidáta na prezidetna Donalda Trumpa, ktorému znemožnili vstup do Veľkej Británie. Empatický Holanďan, ktorému v minulosti do ostrovného kráľovstva tiež zakázali vstup, prehlásil, že tento prípad mu pripomína hotové „déjà vu“. „Toto slovo mi okamžite napadne, keď počujem o ďalšom západnom kritikovi islamu, ktorému chcú britskí politici zakázať vstup do ich krajiny,“ písal vo svojom komentári v januári tohto roku.

  - Reklama -