Poprask v Nemecku: Žiadateľka o azyl išla do práce, ale hneď v prvý deň skončila. A tu je dôvod

  0
  Utečenci v Nemecku (Autor: SITA)

  Radní nemeckého mesta Luckenwalde, ktoré leží asi dvadsať kilometrov od Berlína, sa rozhodli ponúknuť šesťtýždňovú stáž palestínskej žiadateľke o azyl priamo v kancelárii tunajšej starostky. Stáž sa však skončila hneď v prvý deň. Štyridsaťosemročná Palestínčanka síce do práce nastúpila, ale odmietla si zložiť z hlavy svoju moslimskú šatku. Starostka Luckenwalde Elisabeth Herzog-von der Heide ju teda bola nútená prepustiť.

  Starostka viac než dvadsaťtisícového mesta ako dôvod uviedla, že Palestínčanka “poškodila neutralitu pracoviska”, ktorá platí pre každého. Palestínsku žiadateľku o azyl vyzvali, aby svoju šatku po príchode do práce vždy odložila. Žena však niečo také odmietla. A to aj napriek tomu, že jej starostka hrozila okamžitým ukončením stáže. “Moslimská šatka je prostriedkom vyjadrenia náboženskej viery. Na tomto mieste však vládne neutralita a na stenách tu dokonca nevisia ani kríže,” argumentovala starostka.

  Pôvodný text si môžete prečítať TU.

  Kým miestni obyvatelia rozhodnutie starostky poväčšinou kvitovali, medzi politikmi už prijatie také jednoznačné nebolo. Miestny konzervatívny poslanec z CDU Sven Petke poukazoval na skutočnosť, že rozhodnutie starostky nemá žiadnu oporu v zákonoch. “Najvyšší súd doteraz neurobil žiadne rozhodnutie, ktoré by zakazovalo na pracovisku nosiť určité oblečenie.” Naopak Thomas Jung z AfD bol opačného názoru: “Moslimovia nesmú mať žiadne privilégiá. Starostka si za svoje rozhodnutie zaslúži pochvalu.”

  Nie príliš pozitívnu skúsenosť s utečencami mali pred niekoľkými dňami aj vo východosaskom meste Waldenburg. Tamojší radní sa rozhodli pre tunajších utečencov vytvoriť dobrovoľné pracovné miesta, aby im umožnili získať pracovné skúsenosti. Investovali šesťsto eur na nákup pracovných odevov a ponúkli prácu siedmim žiadateľom o azyl, ktorí inak podľa platnej nemeckej legislatívy nesmú vykonávať bežné zamestnanie. Hoci bolo v prvý pracovný deň obsadených všetkých sedem pracovných miest, na druhý deň už do práce nikto neprišiel.

  Žiadateľov o azyl nahnevalo, že im za prácu ponúkli finančnú odmenu jedno euro na hodinu. Keďže minimálna mzda v Nemecku je 8,5 eur, požadovali za prácu dostávať aspoň túto sumu. Požadovali tiež, aby im vzniknutý rozdiel doplatila samotná mestská rada. Zástupcovia mesta sa síce s pomocou tlmočníkov niekoľkokrát zišli s utečencami a pokúsili sa im vysvetliť situáciu. K dohode medzi oboma subjektmi však rovnako nedošlo a pracovné miesta neobsadili.

  - Reklama -