Kotleba, brexit aj okupácia Krymu. Drsné otázky čitateľov a ešte drsnejšie odpovede poslanca Klusa

  0
  Martin Klus, tímlíder strany SaS pre Zahraničnú politiku a politický systém (Autor: SITA)

  Ďalším z pestrej palety politikov, ktorý svojimi názormi na profile ParlamentnýchListov.sk prispieva ku kvalitnej interakcii s čitateľmi, respektíve voličmi je poslanec parlamentnej strany SaS Martin Klus.

  Mladý liberál sa vyjadril k mnohým rôznorodým témam a v odpovediach čitateľom patrí medzi najvzornejších politikov. Klus dostal okrem iného otázky na témy týkajúce sa brexitu, Transatlantického obchodno-investičného partnerstva (tzv. TTIP), ale aj problematiku Islamského štátu či osoby Richarda Sulíka.

  Nesúhlasí, že by to bolo to isté

  Opozičný poslanec sa však nevyhol ani kritickej otázke na „móresy“ straníckeho šéfa Richarda Sulíka v čase, keď bol ešte predsedom parlamentu. Celkovo je však otázka postavená na zmene rokovacieho poriadku.

  „Pod pánom Sulíkom sa dosť často upravoval rokovací poriadok tak, ako mu to vyhovovalo, hlavne pri voľbe generálneho prokurátora, arogantne sa odsúvali návrhy opozičných zákonov, hlasovalo sa proti opozíciou zvolávaným schôdzam… A dnes máme na všetko zabudnúť a podporiť Sulíka a spol. proti návrhom Danka a odsúdiť ho, že nekoná v súlade s dlhoročnou parlamentnou demokraciou?“ pýta sa čitateľka Sarah.

  Klus však s  kritikou na Sulíkovu hlavu (a tým pádom nepriamo aj na seba) nesúhlasí. „Domnievam sa, že porovnávať verejnú voľbu generálneho prokurátora s aktuálne navrhnutými zmenami, ktoré podkopávajú princíp parlamentnej demokracie, možno len ťažko,“ oponoval.

  Geopolitické témy

  Na otázku o ukrajinsko-ruskom konflikte odpovedal Klus jednoznačne: Pobyt Rusov na Kryme považuje za nezákonnú okupáciu. 

  Na otázku Winstona7, či je SaS za zotrvanie Škótska v Únii (Škótsko spadá pod Veľkú Britániu v otázke brexitu –  pozn. red.), ponúkol Klus tiež jasnú odpoveď.

  „Ak sa teda nepodarí zachrániť Veľkú  Britániu v EÚ ako celok, tak potom hľadajme spôsob, ako v nej udržať Škótsko a Severné Írsko. A Slovensko v tom musí byť adekvátne súčinné,“ vyjadril sa.

  Aj opatrnejšie odpovede

  Čitateľ ObiWan položil opozičnému poslancovi zaujímavú otázku, či navrhovaná dohoda TTIP nepoškodí lokálnych slovenských výrobcov a farmárov.

  „Viaceré riziká sú v prípade TTIP nepochybné. Nie je však správne odmietať túto dohodu ako celok, keďže môže otvoriť veľké nové možnosti aj pre európskych podnikateľov. Navyše, je vždy lepšie, keď krajiny medzi sebou obchodujú na spojeneckej úrovni, ako keby viedli spory či dokonca vojny, akých sme boli svedkami v minulosti. Každopádne, veľmi dôležité je v tejto chvíli nezanedbať rokovací proces a dosiahnuť obojstranne prijateľný kompromis,“ vyjadril sa Klus diplomaticky.

  Takisto opatrnú rétoriku zvolil mladý politik pri otázke čitateľky Ľubky, či nemalo byť na všetky subjekty obchodujúce s organizáciou Islamský štát ekonomické embargo.

  Lepšie povedané, Klus nechcel nikoho obviňovať bez presvedčivých a jasných dôkazov.

  „Ak je pravda, že sú do toho obchodu zapletené aj osoby blízke napr. tureckému prezidentovi, tak odpoveď je, myslím, celkom zrejmá. Nerád by som ale bez dôkazov na túto tému špekuloval.“  

  Kotleba a medzinárodné organizácie

  Veľmi zaujímavý bol aj príspevok čitateľa pato9991, ktorý je skeptický pri našom členstve v NATO aj EÚ, pričom za vzor dáva banskobystrického župana Mariana Kotlebu.

  „V Banskobystrickej župe im Fico nedáva nič z eurofondov, ale aj tak tam Kotleba ušetril 10 miliónov a opravuje diaľnice. Preto by som rád vedel, prečo by sme mali byť v NATO a v EÚ?“ znie najzásadnejšia časť otázky. 

  „Fico nemôže dávať župe žiadne eurofondy. Župa sa o ne uchádza na základe výziev, ktoré pán predseda Kotleba odmieta pravdepodobne z ideologických dôvodov. K číslu ušetrených 10 miliónov by bolo dobré napísať viac. O aké peniaze ide a z čoho boli ušetrené? Kotleba nemôže opravovať diaľnice, keďže župa a teda regionálna samospráva má na starosti len cesty II. a III. triedy. Tam vám zase raz odporúčam porovnanie s ostatnými krajmi. Banskobystrický rozhodne nepôsobí ako líder v tejto oblasti,“ ponúkol svoj pohľad na vec Klus. 

  Ak je Marian Kotleba hrdinom bežných ľudí v rámci Banskobystrického kraja, tak potom podľa Klusa nie úplne zaslúžene. Foto: TASR 

  - Reklama -