štvrtok, 26 novembra, 2020
1.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Náklonnosť Palestínčanom? Mastná pokuta vás neminie

Náklonnosť Palestínčanom? Mastná pokuta vás neminie

Jasne dali najavo svoj politický názor. Za „odmenu“ ich tak čaká s najväčšou pravdepodobnosťou pokuta. Škótsky futbalový veľkoklub Celtic Glasgow čelí reálnej hrozbe mastnej pokuty od Európskej futbalovej únie (UEFA).

Riadiaci orgán medzinárodného futbalu na starom kontinente je mimoriadne háklivý na vmiešavanie politiky do futbalu, pričom presne to spravili v minulotýždňovom zápase európskej klubovej súťaže priaznivci Celticu. O čo konkrétne išlo?

Palestínske zástavy

V úvodnom dvojzápase 4. predkola tohtoročnej Ligy majstrov hostil na domácej pôde v Celtic parku 47-násobný škótsky majster úradujúceho izraelského šampióna Hapoel Beer Sheva. Okrem výsledku však viac zaujali diváci v hľadisku, konkrétne sekcia, ktorá si hovorí Green Brigade (Zelená brigáda) a koncentruje sa v dolnom rohu štadióna, pri jednej z brán.

„Brigádnici“ totiž vo veľkom vyjadrili podporu palestínskemu štátu a ich časť hľadiska doslova zaplavili vlajky Palestíny.

Symboly vyjadrujúce podporu palestínskemu štátu od fanúšikov skupiny Green Brigade. Foto: Facebook (Palestine & The Revolutions)

Green Brigade patrí medzi azda najaktívnejšiu časť publika, ktorá sa rada vyjadruje (a aj prezentuje) k rôznym spoločensko-politickým témam. Nie vždy však s ich názormi musia súhlasiť aj ostatní fanúšikovia.

Green Brigade vyvíja už dlhšie aktivity na podporu palestínskej komunity. Zdroj: Youtube

Navyše pri vyhrotených politických témach takmer s istotou hrozí, že klub bude za správanie svojich fanúšikov potrestaný finančnou pokutou.

V tomto prípade však treba oceniť aspoň to, že daná fanúšikovská skupina si uvedomuje dosah svojho správania. Priaznivci vopred ohlásili, že sa spoločne vyzbierajú na akúkoľvek pokutu, ktorá bude klubu udelená. Priaznivci Green Brigade dokonca vyzývajú na priamu finančnú podporu pre dve palestínske charitatívne organizácie.

Ako však už bolo spomenuté, politicky podfarbené názory „Brigády“ rozhodne nie sú po vôli každému fanúšikovi klubu. Napokon samotný klub vydal výstrahu pred mávaním palestínskymi vlajkami počas zápasu, keďže tušil, že pokuta ho pravdepodobne neminie. Neúspešne…

„Neverím, že ktorýkoľvek člen Green Brigade má v srdci náš klub, keď konštantne nechá vykúpať Celtic v bahne so svojimi nekorektnými politickými názormi. Čo vlastne vedia títo ľudia o situácii na Blízkom východe?“ pýta sa fanúšik Tommy Welsh.

Fanúšik Celticu Glasgow s vlajkou Palestíny. Foto: Facebook (Palestine)

Spomenutú metódu vo forme protestu neuznávajú ani nestranní diváci. Drvivá väčšina, ktorá sa vyjadrila prostredníctvom infolinky pre britský denník Daily Record, neschvaľuje konanie Green Brigade.

Istý Duncan Simpson z Coventry dokonca navrhuje trest, ktorý by mohli Škóti podstúpiť.

„Nech sa skúsia poprechádzať s palestínskymi vlajkami mestskými uličkami, keď sa bude hrať odveta v Izreali,“ dodal s dávkou sarkazmu.

Paradoxné pritom je, že v súčasnom kádri Celticu pôsobí izraelský reprezentačný záložník Nir Bitton.  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Register potravín pre potravinový semafor je v 2. čítaní

Na Slovensku by sa mal zaviesť nový register potravín pre potravinový semafor, ktorý vedie Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Poslanci...

Maďarsko: Vláda predĺžila kontroly na hraniciach do konca januára

Maďarská vláda predĺžila do konca januára 2021 nariadenie o dočasnom obnovení kontrol na štátnych hraniciach, ktoré v rámci ochrany pred šírením nového...

Mení sa ochrana whistleblowerov pri dopingu, poslanci schválili novelu

Do zákona o športe sa doplnia nové skutkové podstaty dopingu súvisiace s ochranou informátorov, tzv. whistleblowerov. Ide napríklad o odrádzanie od oznámenia...

Laurenčík: Fico, vzdaj sa mandátu poslanca

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS) vyzýva poslanca a šéfa Smeru-SD Roberta Fica, aby sa vzdal poslaneckého mandátu. Informoval o...

Austrália: V súvislosti so zabíjaním v Afganistane prepustia najmenej 10 vojakov

Austrálska armáda prepustí zo služby najmenej desať vojakov špeciálnych jednotiek, ktorí sa podľa správy zverejnenej minulý týždeň podieľali na nezákonnom zabití najmenej...

Klus: Dlho sme žili v domnení, že medzinárodný terorizmus je od Slovenska ďaleko

„Na Slovensku sme dlho žili v domnení, že medzinárodný terorizmus je od nás ďaleko a vôbec sa nás netýka. Nie je to...

Pribudlo 17 mŕtvych a 1953 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v stredu (25. 11.) pribudlo 1953 nakazených novým koronavírusom, vykonalo sa 10.723 testov. Pribudlo 17 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo...
Slovensko
Pozitívne vzorky 101,257 +1,953 Dnes Úmrtí 749 +17 Dnes Uzdravení 56,378 Infikovaných 44,130 Last updated: 26. novembra 2020 - 12:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky