Ministerstvo chce zvýšiť študentom úroky na pôžičkách, upozorňuje Beblavý

  0
  Miroslav Beblavý (Autor: Reprofoto Facebook: Miroslav Beblavý pracuje pre vás a stráži vaše peniaze)

  Novela upravuje spôsob výpočtu úrokovej sadzby pôžičiek, a to naviazaním na základnú úrokovú sadzbu Európskej centrálnej banky (ECB). Doteraz boli úroky naviazané na výnos štátnych dlhopisov. “Z tohto fondu dostávajú študenti a učitelia zvýhodnené pôžičky. Platia za ne úroky vo výške, za akú si aktuálne na finančných trhoch požičiava štát. To je dnes 0,89 percenta. Podľa návrhu zákona budú študenti a učitelia platiť základnú sadzbu ECB plus 3 percentá. To je dnes 3,05 percenta. Ide teda o viac ako strojnásobenie úrokov,” vysvetlil Beblavý. Ako dodal, pri maximálnom úvere z fondu 15 000 eur a maximálnej splatnosti 15 rokov by tak mohol klient fondu na úrokoch zaplatiť 3 710 eur oproti dnešným 1 029 eurám, teda viac o takmer 2 700 eur. “Súčasný mechanizmus bol nastavený ako férový voči štátu aj študentom a učiteľom. Platia cenu, za ktorú si zdroje požičiava štát. Podľa nového návrhu na nich chce fond tvrdo zarábať,” doplnil opozičný poslanec.

  Ministerstvo školstva v zákone argumentuje, že od roku 2012 do roku 2016 poklesol priemerný výnos štátnych dlhopisov s desaťročnou splatnosťou zo 4,57 percenta na 0,89 percenta s výhľadom ďalšieho poklesu v roku 2017. “Pri ponechaní súčasného nastavenia úrokovej miery a nedofinancovaní fondu zo zdrojov štátneho rozpočtu alebo z iných zdrojov bude pokračovať pokles počtu podporených žiadateľov o pôžičku na maximálne cca 1 300 ročne, čo predstavuje pokles viac ako 40 percent oproti školskému roku 2014/2015,” uviedol rezort v dôvodovej správe. Fond dokázal v školských rokoch 2013/2014 a 2014/2015 uspokojiť len necelých 60 percent žiadateľov. Rezort školstva ďalej zdôrazňuje, že výška úrokovej miery ostane aj naďalej výrazne nižšia ako úročenie porovnateľných spotrebných úverov v komerčných bankách.

  Novela zákona ďalej rozširuje okruh žiadateľov o pôžičku o vysokoškolských učiteľov, mladých výskumných pracovníkov a umeleckých pracovníkov vo vysokých školách do 35 rokov. Doteraz o pôžičku mohli požiadať iba študenti vysokých škôl na všetkých stupňoch štúdia, pedagogickí zamestnanci v regionálnom školstve a odborní zamestnanci v regionálnom školstve. Pedagógovia aj študenti by mali mať po novom k dispozícii aj viacero termínov na podanie žiadosti o pôžičku.

  Predpokladaný termín nadobudnutia účinnosti zákona je 1. januára 2017.

  FNPV vznikol 1. 1. 2013 ako právny nástupca Študentského pôžičkového fondu a Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov. Fond poskytuje zvýhodnene úročené pôžičky pre vybrané cieľové skupiny. Od svojho vzniku v januári roku 2013 poskytol takmer 6 000 pôžičiek študentom a pedagógom.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu