A je to jasné. Osud hrnčiarovcov, Siete aj ministerstva je spečatený. Bugár oslavuje

  0
  Béla Bugár a Andrej Hrnčiar (Autor: TASR)

  Na dnešnom spoločnom tlačovom brífingu Bélu Bugára a Andreja Hrnčiara podpredsedovia parlamentu oznámili, že piati odídenci zo strany Sieť vstupujú do Mostu. Strana Bélu Bugára s hrnčiarovcami rokovala, ako si predstavujú vzájomnú spoluprácu. „Musím povedať, že došlo k zhode,“ vyhlásil Bugár a dodal: „Zhodli sme sa, že pätica poslancov vstúpi do klubu Most-Híd ako jednotlivci, to znamená, že nevstupujú ako platforma, ale ako jednotlivci a budú integrálnou súčasťou poslaneckého klubu Most-Híd.“

  Podľa Bugára budú piati noví členovia pre stranu posilnenie. „Naše priority budeme presadzovať pätnásti,“ dodal líder Mostu a zdôraznil, že medzi súčasnými a budúcimi členmi poslaneckého klubu panuje silná programová zhoda. „Vstup bol len logickým dôsledkom toho, čo sa stalo na začiatku týždňa,“ dodal Bugár, podľa ktorého by nebolo dobré, keby koalícia pre päť nezaradených poslancov stratila väčšinu.

  Hrnčiarovci do poslaneckého klubu ešte oficiálne prijatí nie sú, zajtra o tom rozhodne poslanecký klub. „Nenašli sme jediný problém, ktorý by nás rozdeľoval,“ doplnil svojho budúceho predsedu Hrnčiar a dodal, že piati nováčikovia budú rešpektovať dohody, ktoré v klube vzniknú.

  Čo sa stane s ministerstvom?

  Podpredsedovia parlamentu sa vyjadrili aj k tomu, aký osud čaká ministerstvo dopravy, ktorému momentálne šéfuje nový predseda Siete Roman Brecely. Hrnčiar vyhlásil, že o budúcnosti ministerstva rozhodne koaličná rada a on sám žiadne ministerské ambície nemá.

  „Predpokladám, že pán premiér zavolá pána predsedu strany Sieť pána Brecelyho a bude sa ho pýtať, koľkými poslancami vie podporiť vládnu koalíciu,“ myslí si Bugár a dodáva: „Na základe toho potom musí dôjsť k tomu, že ak nebude vedieť, tak predsa ministerstvo s jedným alebo dvomi poslancami nebude môcť obhájiť.“ Zdôraznil však, že o všetkom rozhodne koaličná rada. Na otázku, či si Bugár myslí, že ministerstvo dopravy pripadne Smeru alebo SNS, predseda Mostu odpovedal: „Predpokladám že nie, ale súhlas potrebujeme.“  

  Zdroj: Facebook/Roman Brecely

  Odídenci sú pekný darček

  Vlna kritiky sa na odídencov valí už od včerajška. Nemilé slová si vyslúžili napríklad aj od nového predsedu Siete a ministra dopravy Romana Brecelyho. „Na odchod pätice poslancov zo Siete nie je dnes žiadny relevantný dôvod,“ napísal na Facebook Brecely. Podľa jeho slov bolo jedinou ich výhradou pôsobenie Radoslava Procházku. „Z celej doterajšej komunikácie skupiny poslancov je zrejmé, že zo strany boli rozhodnutí odísť už dávno pred snemom, a že ich jediným cieľom bolo vlastnej strane čo najviac ublížiť,“ myslí si minister a dodáva: „V tejto chvíli vnímam túto skupinu poslancov ako pekný darček pre každého, kto ich bude chcieť politicky kanibalizovať.“

  Na adresu hrnčiarovcov sa ešte pred tlačovým brífingom vyjadril poslanec za Sme rodina Peter Pčolinský. „Ak Most vezme ´hrnčiarovcov´ do klubu, bude logické, že si bude Most nárokovať ministra dopravy,“ špekuluje poslanec, ktorého hnutie má s neposlušnými členmi poslaneckého klubu tiež svoje skúsenosti. „Koalícia má totiž ďalších ´náhradníkov´ a to Marčeka, Holúbeka a Šimkovičovú, ktorých sme vyhodili z klubu Sme rodina. Podľa mojich info sa už s nimi rokovalo,“ vyhlásil Pčolinský.

  Zdroj: Facebook/Peter Pčolinský

  Procházka si zradu zaslúžil

  Najdrsnejšie sa do analýzy situácie pustil saskár Ľubomír Galko. „Bezchrbtoví obchodníci Hrnčiar a Fedor robia to, čo im je vlastné. Teraz bude nasledovať odpálenie Romana Brecelyho z ministerstva dopravy a jeho ovládnutie päticou oportunistov,“ začína hneď zostra. Podľa Galka piati odídenci Sieť definitívne likvidujú.

  „To, že takéto niečo sprocesovali menovaní kšeftári a niekoľkonásobní zradcovia Fedor s Hrnčiarom, až tak neprekvapuje, ale to, že sa do takýchto špinavostí nechali vtiahnuť a nechali si svoje meno doslova zlikvidovať doteraz neopozeraní politici Adamčík, Cséfalvayová a Janckulík (hlavne ten posledne menovaný bol doteraz na rodnej Orave vnímaný ako slušný človek), je niečo nepochopiteľné,“ čuduje sa saskár a zamýšľa sa aj nad tým, „či si vôbec uvedomujú, že budú už musieť chodiť doživotne po kanáloch.“

  Radoslava Procházku Galko však neľutuje. „Tak ako on už zradil niekoľko svojich politických partnerov, svojich spolustraníkov a aj množstvo voličov, tak sa dostalo teraz zrady aj jemu a môže si ju vychutnať,“ nešetrí Galko exlídra Siete.

  Zdroj: Facebook/Ľubomír Galko

  Sieť má už len dve oká

  Sieť má po odchode pätice poslancov v parlamente už len dvoch zákonodarcov – Radoslava Procházku a Alenu Bašistovú. Poslanecký klub nemá. Procházka navyše možno v parlamente nezostane. Môže sa totiž stať dodatočným sudcom Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Prišiel by namiesto neho náhradník. Náhradníčka Zuzana Zimenová na začiatku volebného obdobia vyhlásila, že nebude podporovať vládu.

  Spomínaní piati poslanci nie sú jediní odídenci zo Siete. Strana stratila troch zákonodarcov už po zostavení vlády. Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík opustili #Sieť preto, že nesúhlasili, aby strana vládla so Smerom-SD. Z rovnakého dôvodu prišiel o jedného poslanca Zsolta Simona na začiatku volebného obdobia aj Most-Híd.

  - Reklama -