Chce Danko umlčať diskusiu o rozkrádaní krajiny? To si myslia opozičníci

  0
  Predseda NR SR a SNS Andrej Danko (Autor: SITA)

  Danko podľa nich koná splašene a na základe averzie voči opozícii. Návrh by mal stiahnuť, zvolať pracovnú skupinu a tá by mala vypracovať skutočne potrebné zmeny rokovacieho poriadku. Povedali to na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Richard Vašečka a Veronika Remišová. O návrhu má rokovať grémium v utorok 16. augusta.

  Nové pravidlá majú priniesť časový limit pre vystúpenia poslancov, neobmedzený priestor ponechávajú prezidentovi, premiérovi a členom vlády, predsedovi parlamentu a jeho podpredsedom. Obmedziť sa má istým spôsobom aj počet poslancov vystupujúcich v rozprave.

  Šéf parlamentu má získať silnejšie postavenie. Okrem iného má mať právo prerušiť schôdzu na ním určený čas, ak vykáže poslanca pre nevhodné správanie z pléna a ten neuposlúchne. Tiež by mohol dávať podnet na disciplinárne konanie proti poslancovi.

  Obmedzenie iba pre opozíciu?

  “Najviac ma hnevá obmedzenie času vystúpenia poslancov,” povedala Remišová na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente.

  Myslí si, že Danko takto neobmedzí vlastných poslancov, iba opozíciu. V SNS sú podľa Remišovej totiž viacerí poslanci, ktorí v pléne ešte ani nevystúpili.

  Prekáža jej aj to, že vláda či predseda parlamentu nebudú mať žiadne obmedzenia na vystúpenie.

  “Treba si ale uvedomiť, že nie parlament sa zodpovedá vláde, ale vláda parlamentu. Vláda nemá mať v parlamente väčšie privilégiá ako poslanec,” zdôraznila Remišová.

  Rozbor iných rokovacích poriadkov

  Kritizuje aj právomoc predsedu parlamentu dať podnet na disciplinárne konanie voči poslancovi.

  Príprave zmien predchádzal podľa Danka komparatívny rozbor rokovacích poriadkov vo viac ako 20 krajinách EÚ.

  Porovnanie rokovacích poriadkov podľa Kancelárie NR SR ukázalo napríklad, že spomedzi 27 komôr parlamentov v deviatich existuje stále obmedzenie dĺžky rečníckeho času, ktorý je určený pre poslancov alebo senátorov v rozprave k návrhu zákona na schôdzi parlamentu.

  Remišovej námietky

  Pokiaľ ide o právomoci predsedu parlamentu, podľa Remišovej Danko argumentuje tým, že podobné sú aj v iných krajinách EÚ.

  “Zabudol však dodať, že napríklad predseda britskej komory parlamentu House of Commons je striktne nestraník, musí vystúpiť zo svojej politickej strany, a to aj po ukončení funkcie predsedu, práve preto, aby sa zaručila jeho objektívnosť a nestrannosť voči všetkým poslancom,” upozornila Remišová.

  Iný postup ako Dankov

  Vašečka upozorňuje, že vo Veľkej Británii napríklad opozícia griluje vládu. Pýta sa, prečo Danko neupravuje aj hodinu otázok či poslanecké prieskumy, aby opozícia mohla riadne vykonávať svoju kontrolnú funkciu.

  Hnutie OĽaNO-NOVA je pripravené spolupracovať na zmene rokovacieho poriadku, ale postup by mal byť iný ako používa Danko.

  Predseda parlamentu hovorí, že podobné pravidlá sú aj v iných štátoch. Oslovení poslanci Mosta-Híd a #Siete sa k návrhu zatiaľ vyjadrovať nechcú.

  Šéf ústavnoprávneho parlamentného výboru Róbert Madej (Smer-SD) s opozičnou kritikou nesúhlasí. Za novými pravidlami vidí snahu skultivovať parlament.

  - Reklama -