Moskva reagovala na výroky bývalého zástupcu šéfa CIA o zabíjaní Rusov v Sýrii

  0
  Ilustračné foto: vlajka USA (Autor: pixabay.com)

  Podpredseda bezpečnostného výboru Štátnej dumy Dmitrij Gorovcov v stredu pre agentúru RIA Novosti povedal, že Morellove slová možno označiť za extrémizmus.

  “V podstate je to podobné nacistickej ideológii. Vyslúžení predstavitelia, ktorí si dovolia takéto vyhlásenia, by mali byť postavení pred súd,” uviedol Gorovcov.

  “Namiesto toho, aby sa snažili nadviazať spoluprácu s našou krajinou a bojovať proti terorizmu, Islamskému štátu a ďalším zakázaným skupinám, americkí jastrabi robia vyhlásenia, ktoré majú len jeden cieľ: zhoršiť medzinárodnú situáciu a zhoršiť vzájomné vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi,” dodal Gorovcov.

  Žiadna diskrétnosť

  Podľa predsedníčky bezpečnostného výboru ruskej Štátnej dumy Iriny Jarovej možno situáciu opísať frázou: “To, čo majú aktívni agenti CIA vo svojich mysliach, to vyslúžení agenti hovoria nahlas.”

  Podpredseda výboru Rady federácie (hornej komory parlamentu) pre obranu a bezpečnosť Franc Klincevič považuje Morellove slová za absurdné.

  “Vyhlásenie Michaela Morella samo osebe nie je vzhľadom na svoju totálnu absurdnosť zaujímavé. Avšak venujeme pozornosť tej skutočnosti, že to nevyvolalo nijakú reakciu oficiálnych predstaviteľov amerického ministerstva zahraničných vecí,” uviedol Klincevič pre ruské médiá.

  Poznamenal, že “tajné zabíjanie” ruských občanov v Sýrii by bolo sotva možné, pretože moderné sledovacie prostriedky umožňujú monitorovanie celého územia Sýrie.

  Kooperácia je vylúčená

  Akýkoľvek incident by podľa Klinceviča automaticky viedol k otvorenej konfrontácii medzi Ruskom a USA.

  “Z takéhoto odhalenia bývalého vysokopostaveného predstaviteľa CIA ťaží iba Washington, ktorý používa všetky možné prostriedky, aby sa vyhol spolupráci s Ruskom v Sýrii. O akej spolupráci môžeme hovoriť, keď starí a skúsení profesionáli teraz dokonca navrhujú začať zabíjať Rusov?” dodal Klincevič.

  Morell, stúpenec prezidentskej kandidátky Demokratickej strany Hillary Clintonovej, v rozhovore pre CBS News uviedol: “Keď sme boli v Iraku, Iránci dodávali zbrane šiitským milíciám, ktoré zabíjali amerických vojakov… Pre Iráncov sme za to pykali. Musíme donútiť Iráncov, aby v Sýrii pykali. Musíme donútiť Rusov, aby pykali.”

  Zabíjať, ale potajomky

  Na otázku, či pykaním má na mysli zabíjanie Rusov a Iráncov, Morell odvetil: “Áno. Tajne. Nemusíte to svetu povedať. Nepostavíte sa v Pentagone s tým, že sme to urobili. Ale musíte sa uistiť, že to vedia v Moskve a Teheráne.”

  Morell taktiež povedal, že chce ísť po tých veciach, ktoré sýrsky prezident Bašár Asad vníma ako svoju osobnú mocenskú základňu. “Chcem vystrašiť Asada. Chcem ísť po jeho prezidentskom aute. Chcem uprostred noci bombardovať jeho kancelárie. Chcem zničiť jeho prezidentské lietadlo. Chcem zničiť jeho prezidentské vrtuľníky. Chcem, aby vedel, že po ňom ideme,” dodal niekdajší zástupca šéfa CIA.

  - Reklama -