So Smerom nie, s Kotlebom áno. Blahova alternatíva „neoliberálov, polobláznov a fašistov“

  0
  Ľuboš Blaha, poslanec NR SR (SMER-SD) (Autor: SITA)

  „Sulík vylúčil z budúcej spolupráce iba stranu Smer,“ píše na sociálnej sieti ľavičiar Ľuboš Blaha a pokračuje, „čiže so Smerom nie, ale s fašistami od Kotlebu áno.“ Predseda výboru pre európske záležitosti tak reaguje na informáciu, ktorá prebehla médiami. „OMG! Slovenský liberalizmus musel počas Sulíkovej tlačovky umrieť na infarkt,“ hovorí a dodáva, „umieral v strašnej agónii…“

  Koalícia neoliberálov, polobláznov a fašistov

  Podľa jeho názoru tak predseda liberálov Richard Sulík nahlas pomenoval alternatívu k aktuálnej vláde. „Prosím pekne, bola by to koalícia neoliberálov, polobláznov a fašistov,“ pomenúva Blaha a dodáva, že je to perfektné, len si to máme predstaviť, a vykresľuje, ako by mohla taká vláda vyzerať.

  Premiérom Slovenskej republiky by bol Richard Sulík, „tragéd, z ktorého sa smeje celá Európa. Jeho zbor poradcov by viedol, samozrejme, kamarát Kočner“. Sulíka a kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera spája kauza Sasanka. Pred predčasnými voľbami v januári 2012 sa dostala na verejnosť esemesková komunikácia spomínaných aktérov a neskôr aj kontroverzné video, ktoré zachytáva ich rozhovor. Predseda liberálov bol v tom čase aj predsedom parlamentu a s podnikateľom sa zhováral o citlivých politických a vládnych záležitostiach.

  „Na úrade vlády by vial balónik, z úcty ku koaličnému partnerovi by naň možno nakreslili hakenkreuz,“ pokračuje Blaha a v hlave nejedného Slováka sa vybaví povestná veta bývalej expremiérky Ivety Radičovej, ktorá počas volebnej noci v roku 2010 Sulíkovi povedala, aby držal balónik. Rezort financií by si pod patronát vzal šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič preto, „aby mohol ďalej beztrestne páchať daňové podvody“. „Kotleba ako minister vnútra by tu veselo staval koncentračné tábory, kam by ako správny nacista posielal poslancov opozície,“ ešte zostril. O vine opozičných poslancov by podľa neho rozhodovali rozzúrené davy pred Bonaparte. „Veď kto iný má rozhodovať ako ľud, nositeľ demokracie, či nie?“ pýta sa.

  Zdroj: Facebook/Ľuboš Blaha

  Tandem: Sulík a Kotleba

  Začiatkom týždňa sa smerák pustil aj do kritiky podpredsedu strany ĽSNS Milana Uhríka, ktorý odmietol grant od ministerstva kultúry na rekonštrukciu budovy Prvého slovenského gymnázia. Viac sme o tom písali TU.

  Vo svojej alternatívnej vláde pasuje Uhríka do pozície ministra kultúry. „A na Slovensku by neostala jediná národná kultúrna pamiatka, však nerentabilné budovy treba nechať chátrať ako Prvé slovenské gymnázium v Revúcej,“ píše a v rozdávaní ministerských kresiel pokračuje. „Ministerka sociálnych vecí Nicholsonová by invalidom durch okresala sociálne dávky, tak ako sľubovala v programe SaS. Kotlebovci by sa pri tom spokojne zalizovali v pre nich sladkej spomienke na nacistický program nútenej eutanázie zdravotne postihnutých…“ páli z prvej línie a pritvrdzuje, „no proste Sulík a Kotleba, to by bol tandem, ktorý by možno predčil aj von Papena s Hitlerom.“

  V záver svojho príspevku sa smerák zamýšľa nad tým, že iba šéf OĽaNO-NOVA nemá historický ekvivalent, čo odôvodňuje tým, že „regulérne nepríčetní politici začali do politiky prúdiť až s príchodom OĽaNO… Ale úplne vážne: Ak ešte Sasku podporuje nejaký neprebudený liberál, môže mi vysvetliť, prečo, preboha, Sulík nevylúčil zo spolupráce náckov?!“ uzatvára otázkou Blaha.

  Sulík: Nič viac

  Pre vyjadrenie sme kontaktovali aj predsedu liberálov Richarda Sulíka, ktorého sa Parlamentné Listy pýtali, či vylúčenie spolupráce iba so stranou Smer znamená, že ostatné politické subjekty sú pre SaS akceptovateľným koaličným partnerom, napríklad aj strana Mariana Kotlebu ĽSNS. Sulík PL.sk odpovedal, že svoje vyjadrenie urobil približne pred mesiacom, keď podľa jeho slov „vo veľkom rozhovore pre tlačovú agentúru potvrdil, že postoj SaS bol a je so Smerom nie“. „Nič viac,“ odvetil, čím druhú časť otázky Parlamentných Listov na spoluprácu s kotlebovcami odignoroval.

  Fico je unavený, Kali už nenosí korunku

  Na slová svojho šéfa reagovala aj podpredsedkyňa parlamentu Lucia Nicholsonová, ktorá na facebookovom profile píše, že ju k tomuto viacerí ľudia vyzvali. Vo svojom vyjadrení uvádza dva dôvody. Po prvé: „Myslím, že toto je veľmi, veľmi hypotetická otázka, dnešný zlepenec drží mocne pokope a viaceré strany z toho zlepenca napriek chvíľkovým pominutiam mysle chápu, že toto je ich posledný hviezdy moment,“ tvrdo hodnotí a pokračuje, že premiér Fico je trochu unavený a „Kali už nenosí korunku /vraj ju odovzdal Rašimu/, tak toto ich môže chvíľkovo rozhodiť, najmä ak si opozícia bude robiť svoju robotu.“

  Zdroj: Facebook/Lucia Nicholsonová

  Ako ďalej pokračuje druhým dôvodom, nemá mandát hovoriť za celú stranu, a preto bude hovoriť iba za seba. „Ja osobne si neviem predstaviť existovať v akomkoľvek koaličnom zlepenci, ak by tam mali byť smeráci, kotlebovci alebo menovite pán Kollár,“ vyjadrila sa priamo a dodala, „to je NO GO.“

  V úprimnosti saskárka nepoľavuje ani na konci svojho príspevku, keď píše, že dnes nevie odpovedať: „Či by som rozdýchala prítomnosť tých, ktorí po týchto voľbách dali prednosť korytám pred vôľou voličov,“ a uzavrela, že to z nej robí osobu „s takmer nulovým koaličným potenciálom, nie?“.

  - Reklama -