Koniec kšeftárom a parazitovaniu v zdravotníctve? Minister dostal pochvalu

  0
  Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (Autor: SITA)

  “Nadobudol som pocit hraničiaci s presvedčením, že minister sa, napriek tomu, že prišiel z externého prostredia, dôkladne zorientoval v spleti jednotlivých vzťahov, záujmov a problémov. Zároveň je badateľná ochota načúvať, vnímať a vytvárať si nezaťažený názor na najakútnejšie problémy rezortu s ambíciou ich riešiť,” povedal pre TASR na margo jeho doterajšieho pôsobenia Sukeľ.

   Myslí si, že šéf rezortu zatiaľ konal ako človek s voľnými rukami. “Uvidíme, čo prinesie najbližší legislatívny proces a aplikačná prax ním presadenej legislatívy,” poznamenal. Doterajšiu vzájomnú komunikáciu hodnotí pozitívne. “Bola badateľná snaha nachádzať prieniky a vzájomne uspokojivé riešenia,” doplnil.

  Doterajšie kroky ministra by podľa Sukeľa mohli pomôcť zdravotníctvu. Medzi pozitíva zaradil návrh novely zákona o liekoch, ktorá by mala zabrániť ich vývozu do zahraničia. Za diskutabilný, ale pochopiteľný považuje príkaz prevádzkovať verejné lekárne v štátnych nemocniciach.

   “Verím, že podobne razantne sa nemocnice na príkaz ministra ujmú aj výrazne ziskovejších segmentov, ktorých sa nie až tak dávno zbavili (záchranky, dialýzy, laboratóriá, zobrazovacie metódy), a že popri verejných lekárňach obnovia nemocničné lekárenstvo a klinickú farmáciu v duchu európskych štandardov,” skonštatoval Sukeľ.

  Šéf rezortu by mal podľa neho venovať pozornosť aj množstvu “bezškrupulóznych kšeftárov”, ktorých parazitovanie na slovenskom zdravotníctve má presahovať akékoľvek medze tolerancie. Hovorí tiež o potrebe skvalitnenia systému sústavného vzdelávania, ako aj posilnení rozhodovacích právomocí a postavenia odborných pracovníkov v zdravotníckych zariadeniach.

  - Reklama -