Potrebujeme efektívny nástroj boja proti trestným činom, vravela Žitňanská

    0
    Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová (Autor: SITA)

    Rokovanie viedla podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská za prítomnosti eurokomisárky pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věry Jourovej.

    Ministerka upozornila, že o návrhu na zriadenie európskeho prokurátora sa vedú rokovania už tri roky. Slovensko ho dostalo vo verzii, ktorá je už výrazne zmenená. “Našou ambíciou je dostať za rokovací stôl kompletnú verziu po náročných rokovaniach,” povedala Žitňanská. Dodala, že po tom, čo komisia predloží analýzu finančnej efektívnosti inštitútu, sa bude v diskusiách pokračovať tak, aby sa dosiahol maximálny možný pokrok.

    “Všetci si uvedomujeme, že potrebujeme efektívny nástroj boja proti trestným činom, ktoré sa dotýkajú finančných záujmov EÚ,“ uviedla. Zhodli sa na tom, že nechcú budovať inštitúciu len pre inštitúciu.

    Elektrospravodlivosť

    Ministri rokovali aj o elektronickej justícii. Podľa Žitňanskej sa zhodli na tom, že všetci podporujú elektronizáciu justície aj v rámci európskeho priestoru, pretože elektronizácia justície zjednodušuje prístup k spravodlivosti na jednej strane a zefektívňuje justičné systémy na strane druhej. Dôraz kládli na ochranu súkromia a náklady, ktoré by nemali znamenať znemožnenie prístupu k spravodlivosti. “Som presvedčená o tom, že elektronická justícia je budúcnosť justície v európskom priestore i na Slovensku,” konštatovala.

    Počas rokovania sa dotkli i témy počítačovej kriminality, ktorá rezonuje najmä po teroristických útokoch. Na jednej strane ju spája ochrana súkromia a na druhej stane to, aby štáty disponovali účinnými nástrojmi v rámci odhaľovania a trestania závažných trestných činov vrátane terorizmu. “Nemôžeme dopustiť, aby verejná moc ťahala za kratší koniec,” povedala Žitňanská.

    Žitňanská vyzdvihla, že najmä pri téme počítačovej kriminality je úplne zrejmá pridaná hodnota EÚ v podobe kooperácie štátov, pretože ide o výzvy, ktoré sú prakticky nezvládnuteľné na úrovni jednotlivých členských štátov.

    Bezhraničná kriminalita

    Eurokomisárka Věra Jourová ocenila začiatok slovenského predsedníctva. Potvrdila, že rokovaniam dominoval európsky prokurátor, označila ich za pokrokové. “Ako reálny termín prijatia nariadenia o európskom prokurátorovi v rámci Rady ministrov vidím koniec tohto roka,” uviedla komisárka. Návrh by podľa jej slov mal byť efektívnym riešením stíhania a vyšetrovania závažnej finančnej kriminality, ktorá je v Európe bezhraničná.

    Jeho kompetencie označila za kľúčovú otázku, o ktorej sa bude ďalej diskutovať. Bližšie špecifikovala len to, že znovu musia otvoriť otázku, či európsky prokurátor bude vyšetrovať aj prípady, keď časť európskych peňazí v rámci nich je väčšia ako časť tých národných. Chcú však dosiahnuť výsledky, ktoré budú právne nespochybniteľné.

    Detské únosy

    Ďalej prezentovala smernicu o praní špinavých peňazí, ktorou reaguje na potrebu “upchatia dier” vo finančných systémoch, aby nemohli byť zneužívané, najmä teroristami v plánovaných akciách. Smernica zároveň reaguje na nedávnu kauzu Panama Papers. Neobišla ani legislatívu Brusel 2a. Ako vysvetlila, ide o návrh zrýchlenia konania v prípade únosu dieťaťa jedným z rodičov, keďže v Európe je takmer 2 000 únosov ročne.

    Jourová informovala taktiež o tom, že v druhej polovici roka bude Európska komisia schvaľovať pravidlá pre insolvenčné konanie. “Pôjde o minimálnu harmonizáciu pravidiel,” dodala.

    - Reklama -