VIDEO Ako v časoch studenej vojny? Američania hlásia prítomnosť ruskej špionážnej lode pri havajských brehoch

  0
  USA a Rusko. (Autor: Reprofoto: Youtube/GETchan)

  Námorné vojenské cvičenie americkej armády pod názvom RIMPAC, ktoré sa odohráva vo vodách neďaleko Havajských ostrovov, sa nezaobišlo bez prítomnosti ruskej špionážnej lode.

  Aspoň tak informuje Americké námorníctvo (US Navy), pod ktorého vedením manévre prebiehajú. Poručík Clint Ramsden však zároveň ubezpečil, že charakter cvičenia nebol nijakým spôsobom negatívne dotknutý.

  „Vieme o prítomnosti ruského špionážneho plavidla v našich vodách. Urobili sme však všetky potrebné a nevyhnutné opatrenia na ochránenie našich dôležitých, respektíve citlivých informácií. Samotná akcia ale nebola týmto faktom nijako nepriaznivo ovplyvnená,“ povedal Ramsden pre portál USNI.

  Otvorenie tohtoročného námorného cvičenia RIMPAC. Zdroj: Facebook/ RIMPAC

  Cvičenie RIMPAC v pacifickom výbežku patrí medzi najväčšie na svete, pričom bude pokračovať až do augusta. Súčasná modelová operácia zahŕňa prítomnosť 25 lodí, 200 lietadiel a viac než 25-tisíc vojakov.

  RIMPAC sa koná každé dva roky, pričom Rusko bolo pozvané aj na posledné cvičenie v roku 2014. Pozvanie však ruská strana neakceptovala. Práve v roku 2014 sa totiž výrazne zhoršili vzťahy oboch veľmocí, dôvodom bola ruská anexia Krymu.

  Podľa americkej strany sa objavila ruská špionážna loď na cvičení RIMPAC naposledy v roku 2004. Správu priniesol americký portál NewsWeek.com.

  Autor: mr

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu