Škripek: OĽaNO sa nezmení na KDH. Skončila sa éra jedinej kresťanskej strany. Ak budú kresťania evanjelizovať moslimov, islamizácia nehrozí

  0
  Branislav Škripek (Autor: branislavskripek.sk)

  Jednému čitateľovi ParlamentnýchListov.sk sa priznal, že si svoje politické pôsobenie zatiaľ nevie predstaviť v inej politickej strane ako v OĽaNO. „Iná politická strana ma neoslovila… Pracujem ako europoslanec za OĽaNO a neplánujem to zmeniť,“ napísal Škripek a zároveň vyjadril presvedčenie, že „éra jednej kresťanskej politickej strany je na konci“.

  Skončila sa éra jedinej kresťanskej politickej strany

  Ku kresťanskej politike smerovala aj otázka čitateľa s prezývkou ObiWan, ktorý sa po voľbách Škripeka spýtal, či sa OĽaNO zmení na nové KDH. „Nemyslím si to. KDH má svoju vlastnú históriu a smerovanie, ktoré je iné ako OĽaNO. A je to tak správne,” povedal Škripek s tým, že skončila sa éra jedinej kresťanskej politickej strany. „Kresťania sú v rôznych stranách a to je dobre. Môžu prinášať kresťanské hodnoty a Božie princípy do všetkých strán, a nielen do jednej,“ myslí si Škripek.

  Boj za život

  Europoslanec je známym odporcom potratov, čo je téma, ktorá očividne zaujíma aj čitateľa s prezývkou Toma. „Je možne, že sa oplatí zmeniť liberálny potratový zákon?“ znela otázka čitateľa. „Vždy sa oplatí bojovať za ochranu života od počatia po prirodzenú smrť. Som však presvedčený, že účinnejšie v ochrane počatého života je dať aj otcom priestor, aby sa k tejto otázke vyjadrili. Lebo predsa ide aj o ich dieťa a aj oni musia niesť zodpovednosť za tento nový život,“ povedal Škripek a dodal, že nemá zmysel vynášať zákony so sankciami. „Chcel by som, aby skôr diskusiou nastala zmena zmýšľania v našej krajine,“ vyjadril sa.

  Islamizácia vs kresťanizácia

  Čitateľ, ktorý je znepokojený islamizáciou Európy, sa Škripeka spýtal, či moslimskí utečenci v Európe zkonvertujú na kresťanstvo, alebo naopak bude Európa zislamizovaná. „Sú schopní kresťania evanjelizovať moslimov a položiť svoj život za vieru? Ak áno, som presvedčený, že islamizácia Európy nehrozí. Lebo len pravda nás vyslobodí,“ myslí si Škripek.

  Slováci do EÚ môžu priniesť kresťanské hodnoty

  Čitateľ Jastrab položil Škripekovi otázku na telo. „Zaujímal by ma váš názor na postavenie Slovenska, ako pomerne malého štátu v Európskej únii. Je naše postavenie dostatočne vyrovnané s ostatnými členskými štátmi? Majú naše postoje rovnakú váhu? Okrem teoretických poznatkov, dokážete to zdôvodniť na nejakom príklade?“ Europoslanec však otázku otočil. „Slovensko bude predsedať EÚ a preto je na miesto otázka, v čom Slováci môžu byť prínosom pre EÚ?“ a dal na oplátku čitateľovi aj ďalšiu otázku: „Ale nemohli by to byť Slováci, ktorí prinesú nové pohľady na problémy a prinesú do EÚ svoje hodnoty, ako sú kresťansko-etické hodnoty a prirodzená rodina?“

  Modlitba na Ukrajine

  Škripek nedávno zaujal svojou návštevou Ukrajiny, kde sa zúčastnil modlitebných raňajok, na ktorých vyjadril svoju podporu expremiérke Júlii Týmošenkovej. Istého čitateľa ParlamentnýchListov.sk v tejto súvislosti zaujímalo, či sa raňajok zúčastnili aj členovia ruskej pravoslávnej cirkvi. Škripek priznal, že na túto otázku nevie odpovedať. „Čo však naisto viem, že je veľmi dobré, keď sa stretávajú zástupcovia z rôznych krajín a konfesií a spoločne sa modlia. A to považujem za hlavný prínos tohto podujatia,” konštatoval.

  Ekonomických migrantov vracať

  Český čitateľ PL.sk Pavel Rostislav sa Škripeka spýtal, kto pri masovej migrácii do Európy „ponese náklady“. „Věříte, že se vrátí?“ znela doplňujúca otázka. Škripek vo svojej odpovedi zdôraznil aspekt solidarity a skutočnosť, že v Európe žijeme v mieri a blahobyte už 70 rokov. „Aj preto sme povinní pomáhať tým, ktorí utekajú pred hrôzami vojny. Som však presvedčený, že ekonomickí migranti sa musia vrátiť domov, do svojich krajín,“ napísal.

  Rojava je pre kresťanov to najlepšie

  „Nemyslíte si, že snaha regiónu Rojava o autonómiu a samosprávu môže naopak viesť k ďalším konfliktom?“ spýtal sa Škripeka čitateľ s prezývkou Jurečko. Otázka očividne smerovala na silnú podporu, ktorú europoslanec tomuto konceptu samosprávneho regiónu sýrskych kresťanov v minulosti vyjadril. „Čas ukáže, či región Rojava je životaschopný,” povedal Škripek a pripomenul, že región osobne navštívil. „Musím povedať, že kresťania, ako aj ostatné menšiny sú tam vraždení a prenasledovaní. Rojava chráni všetky náboženské menšiny a preto ju podporujem. Ak sa v budúcnosti ukáže nejaký iný projekt, kde budú rovnako zaručené práva obyvateľom Blízkeho východu a nebudú ich zabíjať len preto, lebo majú inú vieru, tak ho budem rovnako podporovať. Časom budeme múdrejší. Dnes viem naisto len to, že Rojava je zatiaľ to najlepšie, čo tam vzniklo,“ tvrdí.

  - Reklama -