štvrtok, 2 decembra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaVisí nad brexitom otáznik? Škótsky parlament by mohol Británii zabrániť v odchode...

Visí nad brexitom otáznik? Škótsky parlament by mohol Británii zabrániť v odchode z EÚ, myslí si premiérka Sturgeonová

Škótski voliči sa vo štvrtkovom referende vyslovili proti brexitu a Sturgeonová teraz hľadá cesty, ako zabrániť odchodu Británie z EÚ. BBC však upozornila, že Sturgeonovej Škótska národná strana (SNP) nemá v škótskom parlamente väčšinu, a to aj napriek podpore jej politického programu v prospech nezávislosti Škótska.

Po tom, ako britskí voliči podporili brexit, sa viac ako polovica Škótov v prieskumoch verejnej mienky vyslovila za nové referendum o nezávislosti Škótska a za to, aby Škótsko zostalo členom EÚ.  Sturgeonová dnes uviedla, že Británia, od ktorej sa Škótsko v referende pred dvoma rokmi rozhodlo neodtrhnúť, už neexistuje. 

Už v piatok, krátko po oznámení výsledkov referenda o brexite, Sturgeonová pripustila vypísanie referenda o nezávislosti Škótska od Británie ako “vysoko pravdepodobné”. “Nebude to opakovanie referenda z roku 2014,” zdôraznila a vysvetlila, že “kontext a okolnosti sa úplne zmenili”.

Škótska premiérka ďalej v rozhovore uviedla, že v najbližších dňoch odcestuje do Bruselu a bude tam rokovať o postavení Škótska. “Naša argumentácia je, že nechceme odísť (…), aby sme sa potom vrátili,” vysvetlila.

Jej stanovisko podporil aj Andrew Scott, profesor európskych štúdií na univerzite Edinburghu, podľa ktorého “je možné predstaviť si, že Škótsko by bolo v EÚ považované za nástupnícky štát Británie”.

Vysvetlil, že ak by k nezávislosti Škótska došlo ešte pred finalizáciou brexitu, Škótsko by sa mohlo v EÚ vyhlásiť za nástupnícku krajinu po Británii a zdediť jej postavenie i výhody.

Podľa Scotta do úvahy prichádza aj druhý scenár, že by Škótsko by EÚ opustilo súčasne s Britániou a potom by sa uchádzalo o prijatie ako kandidátsky štát. “Aj to by prinieslo isté výhody,” uviedol Scott.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 697,471 +7,853 Dnes Úmrtí 14,606 +103 Dnes Uzdravení 571,321 Infikovaných 111,544 Last updated: 2. decembra 2021 - 13:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img