Za manželstvá ľudí rovnakého pohlavia demonštrovali u protinožcov tisícové davy

  0
  Ukrajinskí aktivisti za práva LGBTI ľudí na prvom veľkom pochode za zrovnoprávnenie gejov a lesieb v Kyjeve (Autor: TASR)
  Konzervatívny austrálsky premiér Malcolm Turnbull homosexuálne manželstvá podporuje a zaviazal sa nechať o tejto veci ešte tento rok hlasovať v referende.
   
  Labouristická opozícia chce referendum vynechať a predložiť návrh zákona v parlamente do 100 dní od volieb, ak ich vyhrá, informovala tlačová agentúra Reuters.
   
  Turnbullova konzervatívna koalícia a labouristi majú pred voľbami v prieskumoch približne rovnakú podporu.
   
  Demonštranti vo veľkých austrálskych mestách Sydney, Melbourne, Brisbane a Perth dnes v pochodoch niesli dúhové vlajky a cedule s nápisom “Rovnosť teraz”.
   
  Niektorí z nich sa prezliekli za bývalého premiéra Tonyho Abbotta, ktorý bol proti homosexuálnym manželstvám. Turnbull ho zbavil funkcie v straníckom puči v septembri 2015.
   
  Labouristický kandidát v parlamentných voľbách Pat O'Neill, ktorý sa otvorene priznal, že je gej, dnes na pochode v Brisbane povedal, že nadchádzajúce voľby dajú hlas aj tejto komunite. Senátorka Zelených Larissa Watersová povedala zhromaždeným, že referendum je strata času. “Nebude záväzné” pre členov vlády, upozornila.  
   
  Medzinárodné ľudskoprávne organizácie kritizujú Austráliu za pomalosť, s akou koná vo veci zväzkov osôb rovnakého pohlavia. Krajiny ako Kanada, Británia, USA, Francúzsko, Nový Zéland, Írsko a Juhoafrická republika už upravili svoje zákony o manželstve a zväzky ľudí rovnakého pohlavia uznávajú.
   
  Turnbull, ktorý je považovaný za umierneného, odmietol kritiku svojich konzervatívcov a ako vôbec prvý premiér vo funkcii sa v marci zúčastnil výročného pochodu homosexuálov Mardi Gras v Sydney.
   
  V Austrálii sa v uplynulých rokoch menili premiéri ako na bežiacom páse. Ak Turnbull v predčasných parlamentných voľbách 2. júla prehrá, bude mať Austrália už piateho nového premiéra od roku 2010.
   
  - Reklama -