pondelok, 28 septembra, 2020
10.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Hodia nás cez palubu? Plánujú obnoviť EHS? Tvrdá kritika Nemecka a Francúzska

Hodia nás cez palubu? Plánujú obnoviť EHS? Tvrdá kritika Nemecka a Francúzska

Návrh by mal podľa dostupných informácií z diplomatických zdrojov predpokladať pružnejšiu Európsku úniu, ktorá by poskytla viac priestoru partnerským krajinám neochotným alebo neschopným realizovať ďalšie kroky integrácie.

Nemecko a Francúzsko, ako vyplýva z návrhu citovaného niektorými médiami, berú s poľutovaním na vedomie rozhodnutie Britov o vystúpení z Európskej únie. S ohľadom na brexit vnímajú ako “spoločnú povinnosť pracovať na tom, aby sa podobný vývoj nemohol zopakovať v iných častiach Európy”, zdôrazňujú šéfovia diplomacií oboch krajín.

Obe krajiny sa v návrhu, ktorý predložia aktérom stretnutia v Berlíne z Belgicka, Holandska, Luxemburska a Talianska, označujú za “osudové spoločenstvo”, ktoré je za európske riešenia v oblasti zahraničnej i vnútornej bezpečnosti, utečeneckej politike, v otázke hospodárskeho rastu i zamestnanosti.

Pre EÚ by podľa názoru navrhovateľov bola rovnako málo užitočná bezradnosť a nečinnosť ako jednoduché pokračovanie v práci bez toho, aby sa európske spoločenstvo zamyslelo nad tým, čo sa udialo.

Šéf nemeckej diplomacie v rozhovore pre druhý program tamojšej verejnoprávnej televízie ZDF obvinil britskú vládu, že ľahkovážne pristupovala k členstvu v Európskej únii. “Kabinet sa zahrával s osudom Európy a utrpel prehru,” vyhlásil. Zároveň ubezpečil, že neráta s “reťazovou reakciou” v rámci Únie a podčiarkol, že nepozná takú európsku krajinu, ktorá by sa vydala na podobnú cestu.

Európske spoločenstvo sa podľa Steinmeiera musí vyhnúť tak hystérii, ako aj prehnaného aktivizmu, ale nesmie upadnúť ani do ochromenia. V dôsledku výsledkov referenda by sa podľa názoru šéfa nemeckej diplomacie bolo potrebné intenzívnejšie zaoberať v Únii bezpečnostnou a migračnou politikou, ako aj hospodárskou politikou a politikou zamestnanosti.

Nad plánovanou schôdzkou ministrov zahraničných vecí šiestich zakladajúcich štátov EHS v Berlíne sa dnes pozastavili estónski činitelia.

Podľa slov prezidenta pobaltskej republiky Toomasa Hendrika Ilvesa, ktoré sa objavili na jednej zo sociálnych sietí, nevyvoláva schôdzka v Berlíne práve dojem, že prioritou zostáva po brexite jednota zostávajúcich 27 členských krajín Únie.

Predseda výboru pre európske záležitosti estónskeho parlamentu Kalle Palling pripomenul šéfovi nemeckej diplomacie, že Únia má stále ešte 28 členov.

Šéfka estónskej diplomacie Marina Kaljurandová v tamojšom rozhlase avizovala, že sa nemeckého rezortného kolegu spýta, prečo sa rozhodol pre tento formát. V situácii, keď sa výsledky britského referenda týkajúce celej Únie, v každom prípade nie je správne deliť krajiny a nestretnúť sa so všetkými, poznamenala. Sila Európskej únie je v zomknutí a v spoločnom postupe, zdôraznila.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

V nedeľu sa menej testovalo, pribudlo 265 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v nedeľu (27. 9.) pribudlo 265 nakazených novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 9343. Laboratóriá otestovali 1954 vzoriek....

Gröhling: V súvislosti s pandémiou sme zaslali školám 66 miliónov eur

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 doposiaľ zaslalo školám 66 miliónov eur. Informuje o tom šéf rezortu školstva...

NAKA v rámci akcie Firma zadržala na východe Slovenska deväť osôb

Národná kriminálna agentúra (NAKA) od skorého rána zasahuje na východnom Slovensku. V rámci protidrogovej akcie Firma zadržala v okresoch...

V gréckom tábore zomrel prvý migrant nakazený koronavírusom

V Grécku prvýkrát zaznamenali úmrtie migranta nakazeného novým druhom  koronavírusu. Je ním 61-ročný Afganec, otec dvoch detí, ktorý bol umiestnený v utečeneckom tábore...

Päťdesiat veľvyslancov podpísalo otvorený list na podporu práv LGBTI komunity v Poľsku

Päťdesiat veľvyslancov a zástupcov medzinárodných organizácií v Poľsku zverejnilo v nedeľu otvorený list na podporu práv LGBTI komunity v tejto krajine.

Trumpove problémy s daňami? “Totálne fake news”, reaguje prezident USA

Americký prezident Donald Trump zaplatil vo volebnom roku 2016 federálnu daň z príjmu iba 750 dolárov. Aj v roku 2017, keď sa...

Pri Veľkých Levároch sa vykoľajil nákladný vlak, nikto nie je zranený

Na železničnej trati Veľké Leváre - Závod v okrese Malacky sa vykoľajili dva vagóny nákladného vlaku. Železničná doprava je v oboch smeroch...
Slovensko
Pozitívne vzorky 9,343 +265 Dnes Úmrtí 44 Uzdravení 4,213 Infikovaných 5,086 Last updated: 28. septembra 2020 - 10:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky