Na ministerstve životného prostredia sa vraj manipulovalo so zmluvami. Nicholsonová ukázala prstom na Žigu a jeho ľudí

  0

  Firme sa malo dariť na ministerstve aj pod vedením Józsefa Nagya (Most-Híd). Vargu však vtedy podľa Nicholsonovej nevzali do väzby. Podpredsedníčka NR SR vyzvala Žigu, aby odstúpil z funkcie. Ten je teraz ministrom hospodárstva. V tomto prípade plánuje podať trestné oznámenie, SaS to chce riešiť aj na úrovni OLAF.

  Podľa Nicholsonovej ide o firmu VAMAX-X, ktorá v rokoch  2013-2015 nemala ani jedného zamestnanca a vlani mala ísť dokonca do krachu. Zákazky mali byť predražené o 250 percent, Nicholsonová to odhaduje podľa prieskumu trhu.

  K “zvláštnym zákazkám” malo podľa nej dôjsť v roku 2011 v obci Jaklovce, v roku 2013 vo Veľkom Folkmare, Krásnohorskom Podhradí a Drienovci. Išlo podľa nej o predražené zmluvy na zberné dvory v jednotlivých obciach dokopy za milióny eur. Peniaze mali pochádzať z eurofondov a išlo o nenávratné finančné príspevky. Zberné dvory sú dnes prázdne, upozornila Nicholsonová. Trestné konanie sa zatiaľ vedie len v prípade Drienovca. Stranícku príslušnosť starostov obcí neskúmala.

  S obstarávaniami sa podľa Nicholsonovej zrejme manipulovalo z ministerstva životného prostredia. “Niekto starostom predsa musel povedať, aby zvíťazila rovnaká firma,” povedala Nicholsonová. Verejné obstarávanie organizovala vo všetkých prípadoch firma EURO-recykling.

  “Ako je toto vôbec možné? Ako si tieto fakty nemohli pri kontrolách na ministerstve životného prostredia všimnúť, ak nešlo o snahu o manupiláciu?” pýtala sa Nicholsonová.

  Bývalý šéf Ministerstva životného prostredia a súčasný minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) dnešné vyjadrenia Lucie Nicholsonovej o údajných manipuláciách s tendrami na envirorezorte odmietol a tvrdí, že nikdy nepodpísal žiadnu zmluvu o pridelení dotácie pre firmu VAMAX-X. “Obvinili ma, že som priamo podpisoval zmluvy s firmou VAMAX-X, ktorá je napojená na nejakú zločineckú skupinu. Týmto chcem jednoznačne vyhlásiť, že nikdy som žiadnu zmluvu s firmou VAMAX-X o pridelení nenávratného finančného prostriedku nepodpísal,” zdôraznil dnes na brífingu Žiga.

  - Reklama -