pondelok, 10 mája, 2021
18.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Predčasné voľby v Španielsku pat nevyriešili

Predčasné voľby v Španielsku pat nevyriešili

Víťazom sa opäť stala konzervatívna Ľudová strana (PP) premiéra Mariana Rajoya, ktorá obsadí 137 kresiel v 350-člennom parlamente, čo je o 14 viac než pred šiestimi mesiacmi. Vyplýva to z oficiálnych volebných výsledkov, ktoré zverejnilo španielske ministerstvo vnútra, informuje agentúra DPA.

Ľudovcom však uvedený počet kresiel stále nebude stačiť na samostatné vytvorenie vlády a zrejme ich čakajú náročné koaličné rokovania s neistým výsledkom. Líder PP však napriek tomu po zverejnení výsledkov nešetril optimizmom.

“Vyhrali sme voľby a nárokujeme si právo vládnuť,” vyhlásil Rajoy pred davom jasajúcich priaznivcov v Madride.

Podľa agentúry DPA však žiadna zo strán, ktoré sa dostali do parlamentu, zatiaľ neprejavila záujem o spoločné vládnutie s ľudovcami, ktorých pozíciu v posledných rokoch oslabili početné škandály.

Na druhom mieste skončila Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) s 85 kreslami, čo je o päť menej než v decembri. Za socialistami, ktorí počas volebnej kampane vylúčili koalíciu s PP, nasleduje ľavicová aliancia Unidos Podemos (Zjednotení môžeme) s rovnakým ziskom ako vlani, teda 71 kresiel.

V novom parlamente zasadne aj 32 poslancov centristickej strany Ciudadanos (Občania), ktorá si oproti vlaňajšku pohoršila o osem kresiel.

K volebným urnám prišlo v nedeľu 69,3 percenta oprávnených voličov, čo je menej než 73 percent v decembri.

Predčasné voľby v Španielsku sa uskutočnili po tom, ako sa štyri parlamentné strany nedokázali dohodnúť na vytvorení koaličnej vlády.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 385,475 Úmrtí 12,019 Uzdravení 367,892 Infikovaných 5,564 Last updated: 10. mája 2021 - 10:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -