utorok, 19 októbra, 2021
3.7 C
Bratislava
ÚvodArénaPoliačik sa zastal homeopatov. Sú vraj milší a človek sa u nich...

Poliačik sa zastal homeopatov. Sú vraj milší a človek sa u nich necíti ako kus mäsa, ale podľa kritikov je homeopatia neúčinná a predražená

Svetová lekárska verejnosť sa väčšinou zhoduje, že homeopatia neprináša žiadne skutočné výsledky a ide len o veľmi rozriedené účinné látky, ktoré v skutočnosti nemajú iný než psychologický efekt. Niektoré štúdie preto uvádzajú, že homeopatia sa rovná placebo efektu. To znamená, že ak človek verí vo svoje vyliečenie a myslí pozitívne, pomáha to pri uzdravení, ale s homeopatiou to podľa výskumov nemá nič spoločné.  
 
Martin Poliačik však na sociálnej sieti uviedol, že lekárka jeho detí je homeopatka a má tak plno, že nemá miesto na prijímanie nových pacientov. Okrem homeopatie však podľa poslanca ponúka aj normálnu liečbu a diagnostiku, spolu s ústretovým prístupom. „Robí všetky štandardné testy, predpisuje v prípade potreby klasické liečivá, ale dáva možnosť aj kombinácie s homeopatikami,“ píše Poliačik na Facebooku. 

Necíti sa ako kus mäsa 

Možnosť kombinácie klasickej liečby s homeopatiou nie je jediný dôvod, prečo Poliačik vychvaľuje pediatričku svojich detí. Ide mu najmä o prístup. „Je milá, otvorená, s každým komunikuje s rešpektom, vysvetľuje diagnostiku aj liečbu. Naši chlapci ju majú radi a vôbec sa neboja chodiť k doktorke. A to je tiež dôvod, prečo je taká obľúbená. Nie cukor a pretrepaná voda,“ zdôvodnil. 
 
Chválu na lekárov, ktorí vyštudovali medicínu a v praxi sa venujú aj homeopatii, Poliačik údajne počúva od viacerých ľudí s podobnými skúsenosťami. „Majú ľudskejší prístup, človek sa u nich necíti ako kus mäsa, dokážu vzbudiť dôveru,“ napísal Poliačik. 
 

Vlna kritiky 

Poliačikov komentár na sociálnej sieti vzbudil napriek jeho pozitívnemu ladeniu vlnu kritiky. Za tri hodiny po uverejnení statusu sa pod ním objavila vyše stovka vyjadrení od používateľov. Mnohé v kritickom duchu. Podľa niektorých používateľov Facebooku je Poliačikova lekárka šťastnejšia, lebo ako homeopatka predáva predražené lieky. 
 
Komentáre pod statusom Martina Poliačika na Facebooku
Komentáre pod statusom Martina Poliačika na Facebooku (Zdroj: Facebook/Martin Poliačik)
 
Skôr ako homeopatiu ľudia v Poliačikovom príspevku oceňujú, že ide práve o prístup lekárov, ktorý však nemá nič spoločné s tým, či to sú, alebo nie sú homeopati. „Tak ako netreba hneď titulovať každého, kto verí homeopatii, že je debil, tak by som nespájal to, že ponúka kombináciu liečenia homeopatikami s tým, že je príjemná, ľudská, pomôže a deti ju majú radi,“ napísal Poliačikovi pod status jeden z používateľov. 
 
Komentáre pod statusom Martina Poliačika na Facebooku
Komentáre pod statusom Martina Poliačika na Facebooku (Zdroj: Facebook/Martin Poliačik)
 
Názor, že homeopatia a ľudský prístup lekára k pacientovi nemajú nič spoločné a nemusia nutne ísť ruka v ruke sa objavuje pod statusom poslanca za SaS častejšie. „Naša pediatrička je najlepší lekár-človek, akého poznám, sleduje však najnovšie medicínske poznatky, vie mi poradiť podľa najnovších vedeckých poznatkov. Neponúka homeoaptiu, hovorí o zdravom rozume,“ píše jedna z používateliek. Nájdu sa aj názory, podľa ktorých pacientom lekári nikdy netlačili na silu homeopatiká.
(Text pokračuje pod ukážkou.)
 
Komentáre pod statusom Martina Poliačika na Facebooku3
Komentáre pod statusom Martina Poliačika na Facebooku (Zdroj: Facebook/Martin Poliačik)

Čo na to odborníci?

Na reakciu ku kritickým vyjadreniam odbornej aj laickej verejnosti na adresu homeopatík sme sa spýtali detskej lekárky Magdalény Lukyovej, ktorá má zároveň spravené aj kurzy homeopatie. „Ja mám veľmi dobré skúsenosti s homeopatiou. Na akom základe funguje, to sa presne nevie, lebo na to sú rôzne vedecké názory,“ uviedla pediatrička z Bratislavy. 
 
Lukyová, ktorá homepatiu štyri roky študovala, však tvrdí, že dáva ruky preč od „šarlatánstva“, akým je podľa nej diagnostika pacientov „pomocou prútikov a virgúľ“. Doktorka dodáva, že pozná z vlastnej praxe prípady detí, ktorým homeopatia pomohla. 
 
„Homeopatia je účinná a funguje, môže sa stať, že u niekoho nezaberie,“ uviedla doktorka Lukyová pre PL.sk. Pediatrička však dodala, že dbá na dôkladnú diagnostiku. „Máme šarlachový test, test na zápalové procesy a ak sú hodnoty vysoké, tak to, samozrejme, neliečim homeopatiou, ale tam nasadzujem antibiotiká,“ povedala nám doktorka. 
 
Lekárnik Peter Stanko z Univerzitnej lekárne v bratislavskom Ružinove nám povedal, že „účinnosť liekov sa nikdy nepreukazuje jednou, piatimi či desiatimi osobnými skúsenosťami. Preukazuje sa klinickými skúškami na stovkách/tisícoch pacientov a slepým pokusom sa porovnáva s placebom. Žiaden známy homeopatický liek klinické skúšanie zadokumentované nemá“.
 
Vedci sa pritom zhodujú, že homeopatia nefunguje a že ide pseudovedu. „Ide o prepracovaný systém úplných nezmyslov,“ hovorí neurológ Steven Novella z Yale University School of Medicine, ktorý sa v boji proti homeopatii angažuje dlhodobo.
 
 
 
728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 08:16 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img