Nový rakúsky minister zahraničia šokoval: Voliči Slobodných nie sú žiadni fašisti. Na Turecko si treba dať pozor. A mnoho ďalšieho

  0
  Palác, kde sídli prezident Rakúska (Autor: Hans Štembera)

  Kurz konštatuje, že za vzostupom FPÖ stojí predovšetkým nespokojnosť voličov s politikou vlády a jej pomalosť pri realizácii potrebných reforiem. Za ďalší dôvod považuje migračnú krízu a fakt, že Rakúsko v minulom roku prijalo obrovský počet žiadostí o azyl. Najmladší minister zahraničia na svete síce nechce prezradiť, koho volil v prezidentských voľbách, ale bývalému priaznivcovi rakúskych komunistov a exšéfovi zelených Alexandrovi Van der Bellenovi plne dôveruje. „Verím, že sa svojej úlohy zhostí dôstojne,” hovorí ľudovec Kurz.

  Napriek svojim výhradám k rakúskym Slobodným odmieta minister zahraničia krajiny označovať ich voličov za fašistov. „Neodvážil by som sa dávať polovici rakúskych voličov podobné hanlivé nálepky. Nielen naša krajina sa posúva smerom ku krajnej pravici,” tvrdí Kurz a pripúšťa, že Rakúsko je momentálne vzhľadom na výsledok prezidentských volieb rozdelené na dva tábory. „Je potrebné pracovať na tom, aby sa tieto rozdiely zmazali. Musíme brať obavy ľudí zo súčasnej migračnej vlny vážne. Pred niekoľkými mesiacmi sme uzavreli balkánsku trasu, čo považujem za správny krok.”
   

  Merkelová je najsilnejší líder na kontinente

  Kurz tvrdí, že s týmto krokom súhlasila aj celá rada ministrov nemeckej vlády a nemeckých poslancov. Nesúhlasí s vtedajšou reakciou kancelárky Merkelovej, ktorá vyhlásila, že sa Rakúsko vydalo vlastnou cestou. „Tak to predsa nebolo. Naše kroky boli plne koordinované s ostatnými susedmi. Rozhodli sme sa tak nie preto, aby sme posilňovali svoj vplyv na Balkáne, ale z dôvodov preťaženia našich kapacít,” hovorí Kurz a považuje vzťahy aj cez toto malé nedorozumenie s Nemeckom za veľmi priateľské. „Nemecko je najsilnejší hráč v Európe a Angela Merkelová najsilnejší líder na kontinente.”


  Plán A v strážení hraníc je silná Európa

  Minister v koaličnej rakúskej vláde za ľudovcov sa ďalej vyjadruje k dohode medzi Európskou úniou a Tureckom, ktorá by mala priniesť zníženie počtu utečencov smerujúcich na kontinent. „Nemali by sme sa spoliehať len na túto dohodu, ktorá fakticky predstavuje plán B. Plán A predstavuje silnú Európu, ktorá je schopná a ochotná sa o bezpečnosť hraníc postarať svojimi vlastnými silami. Ak tak neurobíme, staneme sa závislými od ostatných krajín a politikov, ako je napríklad turecký prezident Recep Erdogan. Niečo také je nebezpečné.”

  Podľa Kurza bezpochyby existuje alternatíva k dohode s Tureckom, ktorá spočíva v spoločnej ochrane hraníc a zasielanie väčšieho množstva humanitárnej pomoci do vojnou postihnutých regiónov. „Mali by sme v neposlednom rade jasne povedať, že o počte ľudí vpúšťaných do Európy rozhodujeme my a nie pašeráci ľudí. Zároveň krajiny ako Rakúsko a Nemecko jasne deklarovali, že sú ochotné prijať najchudobnejších z chudobných. To sa ale netýka mladých a silných mužov. Nemôžeme udeľovať automaticky povolenie na pobyt v Berlíne niekomu, kto dorazí na grécky ostrov Lesbos. Akonáhle toto verejne oznámime, Európa sa určite stane pre mnohých menej atraktívna.”

  V závere rozhovoru pre nemecký týždenník Spiegel sa vymedzuje voči hojne kritizovanému Erdoganovmu režimu. „Nemôžeme na oltár dohody s Tureckom obetovať naše hodnoty. Nemožno pri rokovaní o bezvízovom styku s Ankarou robiť nejaké výnimky. Európa sa nemôže nechať vydierať a prejavovať sa v očiach ostatných krajín ako slabý partner. V žiadnom prípade nie je nutné usilovať o dohodu s Tureckom za každú cenu. Je v našom dlhodobom záujme, aby boli v Turecku rešpektované ľudské práva a sloboda slova,” usudzuje Kurz.

  - Reklama -