Ďalší prieskum, ktorý Camerona nepoteší. Naopak Farage môže jasať

    0
    Britský premiér David Cameron, vľavo, šéf Európskej rady Donald Tusk (Autor: SITA)

    Na prieskume realizovanom v dňoch 27. až 29. mája sa zúčastnilo 3 056 respondentov, z ktorých 1 004 odpovedalo telefonicky a 2 052 on-line. V oboch prípadoch sa britskí voliči vyjadrili v prospech odchodu svojej krajiny z Európskej únie. V on-line prieskume dopadlo hlasovanie 52 % k 48 % za Brexit a v telefonickom hlasovaní 45 % k 42 % za Brexit. Ako uvádza The Guardian, v telefonickom prieskume zvyšných 13 % respondentov uviedlo, že zatiaľ nie sú rozhodnutí.

    O prieskume The Guardian si môžete v angličtine prečítať TU

    Preferencie britských voličov sa menia každý deň. Podobný prieskum prebehol pred štrnástimi dňami a vtedy mali v telefonickom prieskume priaznivci zotrvania Veľkej Británie v Európskej únii desaťpercentný náskok (55 % k 45 %), zatiaľ čo v on-line prieskume mali zase prevahu priaznivci Brexitu v pomere 52 % k 48 %. Aktuálny prieskum ďalej ukázal, že 23. júna by sa mohlo k volebným urnám dostaviť 60 % až 62 % voličov.

    „Voliči dostali aj otázku, ktorú stranu by volili. Za konzervatívcov sa vyjadrilo 36 % z nich, za labouristov o päť percent menej, čo zodpovedá výsledku prieskumu z polovice mája. O dve percentá potom posilnila euroskeptická UKIP a dnes by ju volilo 17 % voličov,“ uvádza The Guardian. Na tento prieskum poukazuje aj britský konzervatívny denník The Telegraph. Ten pritom v uplynulom mesiaci publikoval výsledky iného prieskumu, podľa ktorého mali naopak značný náskok odporcovia Brexitu.

    Denník The Telegraph vyjadruje podporu odchodu Veľkej Británie z Európskej únie a pred niekoľkými dňami vyzýval v svojom editoriáli Borisa Johnsona a spol. na väčšiu aktivitu. V rámci svojej podpory Brexitu priniesol v utorok konzervatívny denník znepokojivé informácie týkajúce sa hospodárenia Európskej únie. „Európska únia prišla minulý rok podľa antikorupčného subjektu Olaf o viac ako 670 miliónov eur, ktoré sa jednoducho stratili. Konkrétne v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku.“

    Celý text The Telegraph si môžete v angličtine prečítať TU

    V porovnaní s rokom 2014 ide síce v tomto ohľade o pozitívny pokles, pretože vtedy sa stratilo 901 miliónov. „Na druhej strane ide o veľký skok v porovnaní s rokom 2012, keď došlo k defraudácii ,len‘ 284 miliónov eur. V rámci vyšetrovania protikorupčnej kancelárie Olaf bolo zistené, že do nekalého financovania boli zapojení štyria z desiatich úradníkov EÚ, ale väčšinu z nich za to ich nadriadení nepotrestali,“ odkrýva britský denník alarmujúce zistenie.

    - Reklama -