Do Islamského štátu stále prúdia sympatizanti z celého sveta, niektorí z nich však po strete s realitou toto rozhodnutie trpko oľutovali. Jedným z nich je aj Američan, ktorý si hovorí Mo. V minulosti ho podľa jeho slov zaujala utópia Islamského štátu, ktorý je založený na moslimských tradíciách. Po príchode do sýrskej Rakky sa však stretol s presným opakom svojich snov, a tak sa rozhodol utiecť naspäť domov. V súčasnosti je vo väzbe FBI a bezpečnostnej agentúre pomáha s informáciami o ISIS. Vláda USA mladému mužovi dovolila dať interview pre americkú televíznu stanicu NBC.
Mo študoval v prestížnej Kolumbijskej univerzite v USA. Podľa jeho slov raz na prednáške o moslimoch v spoločnosti uvidel kontroverzný holandský film Submisivita. Vo filme sa objavila nahá žena s burkou na hlave a celým telom popísaným pasážami z Koránu. Video na Moa negatívne zapôsobilo a bolo podľa neho ponižujúce. V tom období sa teda rozhodol začať hľadať odpovede na svoje otázky týkajúce sa islamu na internete a jeho cesta k ISIS postupne začala naberať reálne kontúry.
Všetkých som sklamal
„Sklamal som moju rodinu. Sklamal som môj národ a aj Alaha a musím toho urobiť ešte veľa, aby som to napravil,“ povedal Mo.
Podľa vlastných slov vyrastal v moslimskej rodine, nebola však nijako striktná. Hral bejzbal a chcel sa vzdelávať. Po smrti sestry však z prvej vysokej školy odišiel. Neskôr sa dostal späť do života, a to rovno do prestížnej Kolumbijskej univerzity.
Po zhliadnutí spomenutého videa však opäť univerzitu opustil, robil taxikára a všetok svoj voľný čas venoval vyhľadávaniu informácií o islame a Blízkom východe. V tom období Islamský štát ešte neprodukoval propagandistické videá s krutými verejnými popravami a podľa vlastných slov si ho predstavoval ako ideálny štát založený na islame bez geografických hraníc.
Vtedy si už jeho aktivity na internete všimla FBI a Moa raz navštívili agenti, ktorí ho upozorňovali, aby do Sýrie nevycestoval. On si však nedal povedať, zbalil si kufre a odletel do Istanbulu. Svojim rodičom dokonca napísal list. „Bol to list na rozlúčku, pretože domov som sa neplánoval vrátiť,“ pokračuje v rozprávaní Mo.
Turci nás chytili, zbili a poslali do Sýrie
V júni 2014 sa vtedy 25-ročný mladý muž ocitol v Turecku. Na cestu minul svoje životné úspory a z Istanbulu sa dostal do mesta Urfa, ktoré sa nachádza neďaleko Rakky. Tam sa usadil v hoteli a na internete a sociálnych sieťach začal zisťovať, čo ďalej. Jeden užívateľ Twittera mu nakoniec poslal telefónne číslo. „Spýtali sa ma, v ktorom hoteli bývam a aké číslo má moja izba. Potom ma prišli vyzdvihnúť,“ hovorí Mo.
Sýrsky vodič odviezol Moa a ešte jedného uchádzača z Tuniska k prevádzačom na turecko-sýrske hranice. Pri hraniciach sa stretli piati a povedali im, že majú bežať ako o život. Turecké pohraničné stráže však troch prebehlíkov, medzi nimi aj Moa, chytili. „Poriadne nás zbili. Kopali nás, bili nás kovovými tyčami či pažbami ich samopalov,“ hovorí Mo a dodáva, „zničili mi aj telefón a spálili dokumenty.“ Neskôr ich vraj bez vysvetlenia pustili, namierili na nich samopaly a poslali ich do Sýrie. Povedali len, že majú utekať.
Mo vraj stratil okuliare a na nohe mal špeciálnu dlahu kvôli vyvrtnutej kosti z minulosti. „Pamätám si len kľučkovanie v tme. Absolútne som netušil, čo sa predo mnou nachádza,“ hovorí Mo.
Nakoniec dorazili do sýrskej dediny, ktorá bola obohnaná ostnatým drôtom. Ujal sa ich jeden z dedinčanov, ktorý im dal vodu a zavolal členov ISIS. Po nádejných regrútov si prišli traja muži, dvaja z nich boli ozbrojení. Mužov zobrali do Saluqu, kde ich lekár Islamského štátu ošetril a Mo bol zaregistrovaný ako oficiálny regrút ISIS. Vo formulári, ktorý vyplnil, musel uviesť všetky svoje osobné údaje – adresu v USA, telefónne čísla jeho a jeho rodiny, kreditné karty či názvy svojich účtov na sociálnych sieťach. Občiansky preukaz musel nechať ako zálohu.
Chcel plánovať atentáty na lietadlá
Keď sa členovia ISIS dozvedeli, že navštevoval prestížnu univerzitu, označili ho za múdreho a Mo im navrhol nápad na „projekt, ako nabúrať s lietadlom, ktorý by ich mohol zaujímať“. Tento krok Mo v rozhovore vysvetľuje tým, že sa snažil vyhnúť priamemu boju a členom ISIS samého seba vykresľoval ako technicky znalého.
Bývalý agent FBI Ali Soufan mu však neverí. „Tento muž sa pripojil k ISIS so zámerom byť terorista,“ myslí si Soufan.
Mo však tvrdí, že nemal žiadne násilné úmysly a množstvo krvi a násilia, ktoré v Sýrii videl, ho negatívne poznačilo. Hovoril o mužoch, ktorí boli hrdí na to, že sú teroristi, či sa rozprávali o tom, ako si zadovážiť otrokyňu. „Toto nebol islam, na ktorom som vyrástol,“ povedal Mo.
Regrútov neskôr učili, ako zaobchádzať so samopalmi AK47, a inštruktori im na tabuli v triedach ukazovali, ako funguje bomba. Muž, ktorý sa podujal na samovražedný útok, im predviedol svoj opasok s výbušninami. „Ľudia sa okolo neho zhromaždili, dotýkali sa ho, akoby bol na nejakej výstave, zatiaľ čo ja som pomaly ustupoval,“ tvrdí Mo.
Podľa jeho slov ho zasiahli aj výjavy na ulici – bitky či zatýkania civilistov a „odťaté hlavy napichnuté na koloch“.
V očiach mali šialenstvo
„V ich očiach bolo jasne vidieť šialenstvo,“ hovorí Mo. „Tí ľudia boli pripravení páchať násilie.“
Mladý regrút skončil ako strážca na bráne v meste Munbij, stále bol však pod dohľadom niekoľkých členov Islamského štátu. Chcel zúfalo utiecť, a tak vedeniu udal jedného zlodeja z ich radov. Podľa jeho slov si tak získal väčšiu dôveru a aj slobodu. Raz pri jednej vychádzke zašiel do internetovej kaviarne a stiahol si mapy okolia.
Neskôr počul o bráne do mesta, ktorú ISIS neovláda, a tak sa pri ďalšej vychádzke rozhodol urýchlene konať. „Pobalil som si všetko, čo sa dalo, a odišiel preč,“ hovorí. Cestou si stopol motocyklistu, neskôr zobral taxík a dostal sa do Rakky.
„Nemôžem verejne hovoriť o detailoch môjho úteku, môžem však prezradiť, že som stretol niekoho, kto mi pomohol,“ tvrdí Mo. Na neznámeho čakal v kaviarni celých 12 hodín a počas toho sa snažil poslať email aj rodičom. „Napísal som im, že možno dnes zomriem. Vtedy som si plne uvedomil, čo znamená teror,“ hovorí Mo.
Po tom, ako sa dostal do Turecka, sa mladý muž ihneď prihlásil na ambasáde USA a udal sa. Po čase si ho vyzdvihli agenti FBI a eskortovali ho späť do rodnej krajiny. Moovi hrozí trest 10 až 25 rokov väzenia, za to, že s úradmi kooperuje a podáva im podstatné informácie, však možno súd tento trest zmierni. „Chcem byť hlas, ktorý pomôže bojovať a odhaľovať extrémizmus a falošnú ideológiu zvnútra,“ vyhlásil Mo a dodáva, že svojmu novému cieľu je absolútne oddaný.