Od komisie na kontrolu odpočúvania dáva ruky preč aj Súdna rada. A toto je dôvod

  0
  Mobilný telefón. (Autor: Reprofoto: Youtube/CNN Money)

  My môžeme urobiť len to, čo nám zákon dovoľuje,” dodala. Súdna rada sa tak pridala ku generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, ktorý nepredloží kandidátov na členov komisie, lebo nemá na to zo zákona kompetenciu. O nominovanie ich žiadal predseda branno-bezpečnostného výboru parlamentu Anton Hrnko (SNS).

  Komisia na kontrolu používania informačno-technických prostriedkov je novou komisiou, ktorá bola zriadená novelou zákona o ochrane pred odpočúvaním. Komisiu by mali tvoriť šiesti členovia nominovaní osobitnými kontrolnými výbormi a výborom pre obranu a bezpečnosť, pričom traja členovia majú byť zástupcami vládnych strán a traja členovia zástupcami opozície.

  Ďalší dvaja členovia majú byť z mimoparlamentného prostredia. Zatiaľ boli za kandidátov zvolení za branno-bezpečnostný výbor Anton Hrnko (SNS) a Milan Krajniak (Sme rodina).

  Parlamentný výbor na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za kandidátov navrhuje Eleméra Jakaba (Most-Híd) a Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA).

  Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva zatiaľ podporil Martina Glváča (Smeru-SD), exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) ako nominant opozície nezískal dostatočnú podporu. Opozícia by ale chcela Galka do komisie presadiť. Definitívne všetkých ôsmich členov novej komisie bude voliť parlament. 

  - Reklama -