Dosť bolo špekulácií. Lajčák sa uchádza o post hlavy OSN, podporí ho vláda?

    0
    Miroslav Lajčák (Autor: SITA)

    Ako prvý prišiel s touto informáciou portál SME.sk, že minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák sa bude uchádzať o post generálneho tajomníka OSN.

    Ako píšu Aktuality.sk, podľa ich nepotvrdených informácií by mala vláda podporiť Lajčáka vo svojej kandidatúre už dnes.

    O Lajčákovej šanci uspieť v kandidatúre a nahradiť tak na pozícii terajšieho šéfa Pan Ki-muna hovorí aj zahraničnopolitický analytik Dariusz Kalan. „Je pravda, že spomedzi krajín V4 chce navrhnúť vlastného kandidáta len Slovensko. To znamená, že aj Poľsko by mohlo prípadne podporiť Lajčáka, keď berieme do úvahy otvorenosť súčasnej vlády smerom k V4,“ povedal Kalan. Podľa odborníka sa ale môže stať aj to, že Poľsko podporí na post šéfa OSN Bulharku Irinu Bokovu, lebo Varšava si zakladá na nestálom členovi Bezpečnostnej Rady OSN na roky 2018 až 2019, v ktorom súperí so Sofiou. Viac sme o tom informovali TU.

    Práve bulharská kandidátka a súčasná šéfka UNESCO Irina Bokova je podľa kuloárnych informácií, z prostredia Organizácie spojených národov považovaná za favoritku. Prednedávnom navštívila aj Slovensko a pri tejto príležitosti rokovala s ministrom Lajčákom.

     


     

    - Reklama -