
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal francúzskemu denníku Le Monde, že „v prípade, že by Británia vystúpila z Európskej únie, spoločný život nebude pokračovať ako predtým“. Briti si podľa neho musia uvedomiť, že sa na nich po vystúpení, ku ktorému, ako dúfa, nedôjde, bude nazerať ako na tretiu krajinu. „Dezertéri nebudú vítaní s otvorenou náručou,“ odkázal cez kanál šéf Komisie.
„Ďalší deň, ďalšia hrozba od tých, ktorí sa snažia zastrašiť britských obyvateľov, aby zostali v zlyhávajúcej Európskej únii,“ reagovala na serveri The Politics Home labouristická poslankyňa a predsedníčka kampane pre vystúpenie Británie z EÚ Gisela Stuart. „Referendum ponúka jedinečnú príležitosť pre Britov, aby sa mohli podieľať na budúcich vzťahoch s EÚ,“ povedala.
Výprask Junckerovi od Faragea
Na Junckerove slová nemohol nereagovať známy odporca Európskej únie Nigel Farage, ktorý zastupuje euroskeptickú stranu UKIP. „Domnievam sa, že ,projekt strach' sa teraz posunie o stupeň vyššie k ,projektu vyhrážky'. Zdá sa mi, že pán Juncker teraz hrá presne túto hru,“ cituje britského politika denník The Sun. Farage obvinil Junckera tiež z toho, že údajne „celý svoj život zasvätil budovaniu tejto falošnej a nedemokratickej štruktúry v Bruseli“. „Osobne proti nemu nič nemám, ale politicky je trochu mimo,“ dodal Farage.
Market Watch zas varuje pred tým, že „Briti nemajú radi, keď ich niekto šikanuje“. „Áno, to je presne ten správny prístup, ako si získať britskú verejnosť: vyhrážky od človeka s nemeckým menom. Aspoň že nemá fúzy.“ Juncker okrem iného v pondelok vyhlásil, že „kontinent, na ktorom žije 508 miliónov ľudí, by mal byť schopný integrovať aspoň dva milióny utečencov“. Vyjadril aj svoje sklamanie plynúce z neochoty niektorých členov spolupracovať na európskej úrovni. „Očakávali sme, že členské štáty prijmú a uvedú do platnosti naše rozhodnutie, ale, bohužiaľ, sa to v niektorých krajinách nestalo,“ uviedol luxemburský politik.