Neonacisti a extrémisti nie sú témou len v slovenskom parlamente, ale aj… Pozrite sa, na čo prišla inšpekcia

    0
    Neonacisti. Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

    Dve správy o úrovni výchovy a vzdelávania k ľudským právam v základných a stredných školách v školskom roku 2015/2016 obsahujú informácie, že učitelia majú extrémistické prejavy správania sa. Zo správ rovnako vyplýva, že takíto učitelia sa nachádzajú na všetkých úrovniach vzdelávania. Podľa informácií Čas.sk viac ako pätina študentov uviedla, že niektorí pedagógovia ironizujú ich výkon na vyučovaní, nevhodne sa vyjadrujú o niektorých jednotlivcoch, zosmiešňujú ich napríklad na hodinách telesnej výchovy či zosmiešňujú etnickú, národnostnú menšinu, napríklad výrokmi typu nebuď ako Cigán.

    Z prieskumu vyplynulo aj to, že podobné extrémistické správanie prejavujú pedagógovia aj na sociálnej sieti, konkrétne až 13,57 % z nich. Najviac je toto správanie rozšírené u pedagógov z Košického (12,29 %) a Trnavského kraja (19,05 %). Do prieskumov, ktoré robí Štátna školská inšpekcia v súlade s plnením úloh Akčného plánu výchovy a vzdelávania k ľudským právam MŠVVaŠ SR na roky 2015 – 2020, sa zapojilo 81 základných škôl a 80 stredných škôl z celého Slovenska.

    Žiaci základných škôl uviedli ako zdroje informácií o extrémizme na 1. miesto televíziu (64,69 %), na 2. miesto internet (44,41 %) a 3. zdroj bola škola (38,94 %). Študenti stredných škôl zostavili rovnaký rebríček získavania dôležitých informácií o extrémizme, len s vyšším počtom percent. Televízia a rozhlas získali 78,98 %, internet 65,33 % a tretia skončila opäť škola s 35,21 %.

    - Reklama -