sobota, 31 júla, 2021
20.2 C
Bratislava
ÚvodArénaVyšehradská aliancia? V4 vraj ide svojou vlastnou cestou. Internetom sa šíria už...

Vyšehradská aliancia? V4 vraj ide svojou vlastnou cestou. Internetom sa šíria už videá a kresby. Kontroverznosť nechýba

Keď sa Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko minulý rok postavili proti kvótam pre utečencov, s ktorými prišla Európska komisia, mnohí komentátori neváhali situáciu označiť za znovuzrodenie Vyšehradskej štvorky. Spolok štátov, ktorého pôvodným cieľom bolo koordinovať integračné postupy do Európskej únie, vraj našiel nový zmysel bytia. Ním má byť zachovanie homogénneho charakteru domácej populácie a vyhnutie sa problémom, ktoré multikulturalizmus priniesol západným krajinám. Zatiaľ čo niektorí situáciu označili za vzostup fašizmu v strednej Európe, iní začali náš región vnímať ako poslednú baštu zdravého rozumu.

Trend je jasný

Bez ohľadu na to, ku ktorému názoru sa prikláňate, zrejmým faktom je, že džin bol vypustený z fľaše. Videli sme to, keď premiér Robert Fico hovoril, že nedovolí vznik moslimskej ucelenej komunity, keď Viktor Orbán konštatoval, že maďarská ústava zakazuje islamizáciu, keď český prezident Miloš Zeman opakovane vyzýval na odmietanie masovej moslimskej migrácie, alebo keď s výrazným náskokom v poľských parlamentných voľbách vyhrala ultrakonzervatívna strana Právo a spravodlivosť. Potrebu naviazania užšej spolupráce artikuloval aj predseda SaS Richard Sulík. „Myslím si, že je načase zintenzívniť spoluprácu V4. Jednoznačne,“ povedal Sulík ParlamentnýmListom.sk.

Vyšehradská aliancia

Jednotný postoj Vyšehradskej štvorky nezostal len vecou médií a vyšších politických kruhov, ale dostal sa aj do širšieho verejného diskurzu doma a v zahraničí, pričom ľudia začali na internete zverejňovať videá o vzniku údajnej vyšehradskej aliancie. Jedným z nich je aj virálne video z minulého decembra, ktoré oslavuje „vzostup strednej Európy“. Video zobrazuje ozbrojené zložky jednotlivých krajín V4 a nešetrí ani odkazmi na kresťanský charakter regiónu. Zatiaľ čo na jednom zábere je vidieť kňaza požehnávajúceho poľských vojakov, na inom je český prezident Zeman na stretnutí s pápežom Františkom. Vo videu nechýbajú zábery slovenskej prírody, pltí na Dunajci, Košíc, Trenčianskeho hradu alebo Bojnického zámku.

Vyšehradská aliancia – Vzostup strednej Európy

„Je ironické, že Poľsko sa zase postavilo proti extrémistickej ideológii Nemecka,“ konštatuje komentár pod videom. „Pre západnú Európu už je neskoro. Nespravte rovnakú chybu ako my. Držte spolu, pamätajte na svoje kresťanské dedičstvo, rodinné hodnoty a patriotizmus,“ konštatuje ďalší. „Osud Európy je v rukách týchto štyroch krajín,“ dodáva používateľ stránky Youtube.

Visegrad balls

Antiimigrantský ráz strednej Európy sa dostal do pozornosti internetu aj na iných stránkach. Veľmi populárnym politickým komiksom sa v posledných rokoch stali takzvané Country Balls (lopty krajín), ktoré stereotypizujú a zosmiešňujú jednotlivé štáty. Ide v podstate o štátne vlajky v podobe kreslených lôpt, ktoré robia a hovoria to, čo „je pre nich vlastné“.

Práve V4 sa stala vďačnou témou tvorcov Country Balls. „GJ to Visegrad Group (Dobrá práca Vyšehrádska skupina),“ píše sa nad kresbou zobrazujúcou vyšehradské lopty, pred ktorými utekajú malé gule so sýrskou vlajkou.

Zdroj: Country Balls

Na inej kresbe možno vidieť poľskú loptu s WC zvonom (stereotyp Poľska – upratovač v západných krajinách), českú loptu držiacu kresbu s preškrtnutým polmesiacom, maďarskú loptu a, samozrejme, aj slovenskú loptu v tradičnom klobúku a vyzbrojenú valaškou. Lopty stoja na múre s nápisom „stredná Európa“, ktorý zamedzuje príchodu imigrantov. Pod nimi sa nachádzajú zúfalé „západné“ lopty obklopené „moslimskými“ loptami. „Oh, nie, moja svätá vlajka, zdá sa, nefunguje,“ kričí na kresbu francúzska lopta mávajúca bielou vlajkou.

Zdroj: Country Balls

Ako minulý rok informovali ParlamentnéListy.sk, stredoeurópsku alianciu prorokuje aj prestížna americká spravodajská agentúra Stratfor. Podľa nej sa okolo Poľska v blízkom čase vytvorí akýsi Poliakmi vedený mocenský blok stredoeurópskych krajín. Poľsko tak bude dominovať v oblasti zahŕňajúcej Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajinu, Bielorusko a pobaltské krajiny. Tento útvar by sa teda nápadne podobal na federáciu krajín s názvom Międzymorze, ktorú po prvej svetovej vojne navrhoval poľský štátnik Józef Piłsudski.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,581 Úmrtí 12,536 Uzdravení 379,498 Infikovaných 547 Last updated: 31. júla 2021 - 10:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -